Snak

Mere indhold efter annoncen

Infantino foreslår: Giv rødt til folk der dækker munden

man 2. mar 16:27

FIFA-præsident, Gianni Infantino, vil ikke længere se spillere, der dækker deres mund, når de taler.



Læs hele nyheden her
jesus fucking kristus. kan vi snart få et alternativ til denne klovn?
"The great fallacy is that the game is first and last about winning. It is nothing of the kind. The game is about glory, it is about doing things in style and with a flourish, about beating the other lot, not waiting for them to die of boredom"
Spillerne har holdt sig for munden i samtale med andre spillere de sidste 25 år ... efter det blev moderne for TV-stationerne at hyre folk til at mundaflæse spillerne.
Vores elskede sport bliver ødelagt i disse år med det ene tåbelige tiltag efter andet.
Det må vi da håbe.
Så synes jeg da også transaktionerne fra hans bankkonti skulle være frit tilgængelige og der skulle sendes live fra alle de møder han holder med diverse suspekte typer.. for det burde jo ikke være et problem hvis han ikke har noget at skjule? Nu forholder jeg mig ikke til den sag med Prestianni men helt generelt kan jeg sgu godt forstå at fodboldspillere dækker deres mund når de snakker sammen. Medierne kan jo få alt ud af ingenting så jeg ville sgu gøre det samme. Men den klaphat af en præsident har jo tydeligvis fundet en løsning på “problemet”.
Giver god mening.

Ellers kan man jo altid påstå at man er uskyldig efter man har sagt noget der er imod reglerne.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg byder forslaget velkommen. Hvis du siger noget til en modspiller med tildækket mund, så er det fordi du har i sinde at sige noget grimt. Stik dem et gult kort for det. Det skal dog være tilladt at dække sin mund til hvis man taler med en medspiller.

Latterligt er det dog at vi er kommet derud.
Jeg byder forslaget velkommen. Hvis du siger noget til en modspiller med tildækket mund, så er det fordi du har i sinde at sige noget grimt.


Noget af en påstand. Man har da set flere klip med spillere, der har snakket med hånden foran munden, hvor de har haft grin og latter osv. Kan det tænkes, at man bare gerne vil have en privat samtale i langt de fleste tilfælde, uden det skal blæses op til noget stort.
Der mangler godt nok et væsentligt moment i den overskrift. Hilser tiltaget velkommen, hvis det begrænser sig til udtalelser af racistisk karakter. Burde jo sådan set give rødt kort uanset hvad. Det gør det sikkert også.
Alene den omstændighed, at man holder sig for munden, synes jeg virker noget uproportionalt - man ser jo også spillere gøre det i forbindelse med frispark mellem medspillere.
Kan godt være jeg står alene her, men for første gang nogensinde er jeg tilhænger af et Infantino foreslag!
Jeg er med dig. Giver god mening. Få det Hurtigst muligt indført!
Annonce