Snak

Mere indhold efter annoncen

Ingen ændringer hos FCK - Bendtner bænket

lør 28. sep 2019

FC København stiller op med samme elleve spillere, som i sidste kamp i 3F-Superligaen spillede 0-0 mod FC Midtjylland



Læs hele nyheden her
Holse har jo slet ikke spillet sig af, så hvorfor får knægten ikke chancen fra start i dag? Silkeborg må siges at være den svageste modstander i ligaen, så at man ikke spiller ham fra start, forstår jeg ikke.

Og så forstår jeg ikke, hvordan Pieros kan blive ved med at starte inde, han er så ringe....
Tja, Holse har ikke ligefrem præsteret i ligaen eller cuppen, så det er vel derfor.

Pieros starter inde i mangel på bedre, må man gå ud fra.
Venlig hilsen
Det er da ikke fordi der er nogen af de andre kanter der har været bedre?

Fischer kan spille på toppen :)
Bruger

Hvem skulle Holse erstatte?

Det sætter Holses situation i relief, at han efter salg af spillere, skader og sløje resultater, ikke er i stand til at opnå en plads i startopstillingen.

Edit: Godt svar, som jeg ikke havde set før egen post.
FREM for alt
Personligt synes jeg at Biel i (meget) små glimt har vist prøver på hvad han kan, men fysisk tror jeg bare ikke han er klar til Superligaen.
Falk har svinget lidt, samme med Daramy og Fischer har været ringe... så du har sådan set ret.
Holse har bare ikke kunne holde momentum og de kampe jeg har set har han været ringe.
Kampen i dag SKAL vindes, og derfor tror jeg at ståle satser på at få de bærende kræfter op i gear og så må folk som Holse få spilletid når det passer.
Venlig hilsen
Mere indhold efter annoncen
Annonce
I sådan en kamp kunne man lade Stage starte på bænken og så smide Falk ind på midten. Jeg er én af maaange som synes Falk klart er bedst på midten. Og hvis man så ville benytte Fischer oppe foran, som er en position han sagtens kan spille, så er der også en åbning på højre kant.

Det er netop sådan en kamp Holse skal have spilletid i. Han startede sæsonen godt ud, løb så ind i en lille skade og har ikke spillet siden.
Overvejende enig med de fleste her. Fischer på toppen, Falk på midten. Holse på kanten. Og så havde jeg gerne set Varela fra start idag også.
Holse spillede jo en del minutter den anden dag. Jeg er dog ikke sikker på det er grunden til at han ikke spiller så meget pt. Jeg er ikke sikker på Ståle helt stoler på ham pt. Noget jeg iøvrigt er enig i. Han smider for mange nemme bolde og tager mange forkerte beslutninger. Det er et problem at vi ikke har fundet en ordentlig afløser for Robert. Man kan håbe at en af dem stepper op snarest, ellers må vi på markedet igen. Det holder ikke i længden at spille med Falken på kanten da han har vist sig bedre centralt for os.
Holse har da spillet sig af ?
Ja Holse har haft to forfærdelige indtil mod Hobro og Hillerød. Han startede ellers sæsonen godt, især udekampen mod Røde Stjerne. Men han får lov til at tage samtlige hjørnespark og han får den kun forbi første mand en ud af 100 gange.
Annonce