Snak

Mere indhold efter annoncen
Viaplays dækning ofte ikke blot konfliktsøgende, men kan være direkte konfliktskabende 😤👎
Enig i meget af det, der er blevet sagt. Men lidt sjovt, når Viaplay samtidig fanboyer/klapper med klaphatten i deres program "Let’s Be Frank". Men der jagter de så heller ikke sensationer.

Mit største problem med Viaplay er deres pundits, der er ansat til at have "kant" - Graver, Tøffe, KEP, Peter Sørensen. De er rædderligt usaglige og er netop, som folk pointerer, ude på at levere de nemme punchlines, der kan gengives som sensationer på Tipsbladet. Jeg slukker konsekvent, når Graver skal analysere sig frem til, at det tabende hold, "De mangler fight! De mangler gejst! De mangler mandsmod og hår på brystet!"
Og Tøffe.. lad os bare sige, at Birk var arrogant, men den manglende faglighed, i hvert fald i forhold til taktisk analyse, den er sgu god nok lige dér.

Ud af en tangent her..
Jeg synes dog, der er mange, der er ganske kompetente på Viaplay, fx Dickoh. Og så viser de lidt mere passion og indlevelse, når de kommenterer kampe, end mange af TV2s totalt blodfattige kampkommentatorer.. Mads Junker? Skarp analytisk, men hold kæft, hvor er han en gabende kedsommelig kommentator.
@haraltidret

For mig handler det slet ikke om den slags “er du glad for at få 3 point i dag”’ spørgsmålene. Dem slags har jeg vænnet mig til. Det er mere, når journalister og eksperter udelukkende forsøger at fremprovokere en negativ reaktion. “Føler du, at du har tabt omklædningsrummet?” Eller “tror du også du er træner på mandag?” Eller værre endnu “Det I leverer i dag, er utilgiveligt ringe” helt uden antydning af respekt men alligevel med en forkælet forventning om, at en professionel spiller eller træner gider indgå i en dialog, der starter sådan.

Derudover handler det hos Viasat jo udelukkende om at gennemk…… dommerkendelser. Det er totalt nedladende overfor os seere (mig selv i hvert fald), som gerne vil have, at det handler om fodbold i stedet for VAR og 50/50 dommerkendelser. Det må alene tilskrives, at de ganske enkelt ikke synes, at selve fodbolden er et godt nok produkt.

Jeg bebrejder ikke engang studieværterne, for man fornemmer næsten, at de får at vide, at de bare skal ind i det studie og provokere alt hvad de kan under prædikatet “kritisk journalistik”. Så får de lige en lussing og en gang lugtesalt af en hulemand, og så bare ind og skabe drama og dårlig stemning i studiet. Seerne bider på (vores indre svinehund), men jeg kan satme godt forstå, hvis spillere, trænere og klubber siger fra. Må flere klubber følge i Spurs’ fodspor.

Jeg har aldrig brudt mig om Neestrup, men han formår da alligevel at sige “her til og ikke længere” og det har jeg sgu respekt for. Tror Cooper hurtigt kommer til at gøre det samme, når tåberne glemmer, at det er fodbold og ikke ex on the Beach de er med i…
@Sheik. Enig i alt du skriver, bortset fra at Junker er fremragende :). Han stråler så også lidt ekstra, fordi de andres kompetencer er ikke-eksisterende :)
@Sheik. Enig i alt du skriver, bortset fra at Junker er fremragende :). Han stråler så også lidt ekstra, fordi de andres kompetencer er ikke-eksisterende :)


Ja, han er skide god i studiet, når en journalist faciliteter. Men når han er ekspertkommentator til Serie A-kampe er hans levering så monoton og kedelig, at jeg føler, jeg ser langrend eller en golfturnering i slowmotion.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kan kun tilslutte mig koret. Viaplay leverer et elendigt produkt. Fokuser nu på fodbolden. Ikke alt det drama. Som ofte kun opstår fordi de faciliteter det. Det er så træls at være vidne til.
Eftersom at interviewsene er foregået på dansk og at Lange og Frank er de eneste der forstår det og at de to også er best buddies og Lange selvfølgelig dermed ikke tager beslutninger som disse over hovedet på Frank, må man jo antage at det i lige så høj grad er Franks eget ønske.
Meget enig med alle her. Viaplay leverer et FRYGTELIGT produkt. Sensationshungrende, nedladende og til laveste fællesnævner. KEP som de ellers elsker derinde er et godt eksempel - frygtelig som ekspert og det handler udelukkende om at skabe drama og overskrifter.

Læg dertil hvor dyrt det oveni købet er, da deres forretning er slået fejl og de betaler eksperter (som ikke er eksperter længere) dyre domme alene grundet deres navn. Den regning ender så hos os forbrugere. Og alligevel er der reklamer hele tiden. Det er en skændsel.

TV2s dækning er markant bedre og eksperterne og journalister er også valgt ud fra kvalitet og ikke blot goodwill eller navn.
Der hyles i kor her ...

Uagtet hvilket journalistisk niveau Viaplay befinder sig på, er det her bare ikke den rigtige vej at gå.

Det er bare første step på vejen mod, at klubben her, til sidst kun udtaler sig, til egne journalister - og egen tv station ...
Så lugter det ligesom lidt a la det vi ser i guds eget land, hvor diktatur stille og roligt er ved at blive accepteret.
Faktum er at selv The Sun leverer journalistik på højere niveau end Viaplay, og de er også udelukket de fleste steder
Annonce