Snak

Mere indhold efter annoncen

Ingolstadt rykker ned efter Paulsen-selvmål

tirs 28. maj 2019
Bjørn Paulsen scorede i begge ender, da Ingolstadt tirsdag rykkede ud af 2. Bundesliga efter et 2-3-nederlag til Wehen, der dermed rykker op.

Læs hele nyheden her
Utroligt som underdogsene i relegationskampene overrasker. Først Union Berlin og nu Wehen. De ville det mest
Sønderjyske Spurs Kom tilbage HSV
Vildt. Det var en overraskelse efter den første kamp. Jeg kommer dog på ingen måder til at savne Ingolstadt, så det er egentlig bare top dollar!
Lynge Høvdingen
Kan ikke forstå reglen om udebanemål ikke bliver afskaffet. Synes virkelig det er den mest åndssvage regel at over to kampe kan de i realiteten spille uafgjort og alligevel så kan man gå videre bare fordi man scorer flest mål på udebane.
Tillykke til Wehen Wiesbarden. Det var flot specielt efter resultatet af den første kamp. Jeg kommer heller ikke til at savne Ingolstadt. Utroligt at de nogensinde kunne rykke op i Bundesligaen....
storfodboldfan. man er vist også ved at kigge på den regel.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@storfodboldfan
Jeg er helt enig, den regel er helt væk.
Paulsen ryger retur til enten SønderjyskE eller EfB.
Såå OB....
Det I vil opleve når/hvis udebanemålsreglen bliver fjernet er, at de små hold (og de store defensive hold) i endnu større grad vil grave sig ned på udebane.
Det er jo netop en service til seerne at den eksisterer.
ok
Vildt. Det var en overraskelse efter den første kamp. Jeg kommer dog på ingen måder til at savne Ingolstadt, så det er egentlig bare top dollar!


Ingolstadt er nok ikke den mest spændende klub, men Wehen havde et at 3. Ligas laveste tilskuersnit med 3151 per kamp. Og det selvom de ligger i toppen. Med en stadionkapacitet på 12250 er det gabende tomt.
Annonce