Snak

Mere indhold efter annoncen

Ingvartsen blev matchvinder i sen Mainz-sejr

fre 18. feb 2022

Marcus Ingvartsen blev matchvinder for Mainz, da de fredag aften slog Bayer Leverkusen med 3-2 i den tyske Bundesliga.



Læs hele nyheden her
Genialt lavet af Ingvartsen, der er godt nok ikke meget plads at arbejde på.
Virkelig flot sejr af Mainz, hvor især Silvan Widmer viste store kvaliteter for hjemmeholdet. Man kan kun være imponeret over holdet fra domkirke byen
målet til 2-2 100 % lucky punch, målet til 3-2 - der bliver bare tacklet igennem fra alle sider, bolden rammer til sidst Ingvartsen, det var jo ikke et skud på mål...bum 3-2.

Svensson sover godt i nat :D
Jeg ser de to mål helt anderledes. 2-2 var eminent sparketeknik, og ved 3-2 finder Ingvartsen den lille plads, der er i vrimlen af ben og scorer overrumplende med et kort aftræk.
Det er forår for Mainz.
kimjen
Selvfølgelig er der held involveret når en bold går midt imellem 5-6 spillere, men det er også grunden til at det korte aftræk, bevidst eller ej, er fungerer så godt i situationen, for en bold behøver ikke at have meget fart når den er usynlig for målmanden. Derudover er der et vanskeligt forarbejde med få den placeret rigtigt til skuddet, omringet af modspillere som han er. Og nej det handler ikke om at have danskerbriller på eller at han nu kommer til VM, kun om noget flot benarbejde i en virkelig god kamp.
Virkelig godt!

Fantastisk Ingvartsen! Bliv endelig ved!
Annonce