Snak

Mere indhold efter annoncen
Kan ikke lade være med at få den grimme tanke, at der måske er hvidvaskning eller anden finansiel betænkelig aktivitet indblandet, når så mange yderst velhavende tidligere fodboldspillere køber ubetydelige små klubber med en ringe grad af overdkudspotentiale….
Jeg tror folk overvurderer hvor svært det er at tjene penge på fodboldklubber. Når man køber så lille en klub er det næppe for at generere kæmpe overskud og fiske egenkapital, det er nok mere et spørgsmål om værdiforøgelse og positionere klubben til et salg indenfor 5-10 år.

Det behøver ikke koste uhyggeligt mange millioner at tage Helsingør fra midten af 2. division til et stabilt 1. divisionshold. Men man ved jo aldrig, hvis faciliteterne er gode nok og med Iniesta´s navn er der måske muligheder for at låne unge spillere i nogle af de mange store klubber i nærområdet i både DK og Sverige.
det kunne være fedt med lidt infomation omkring forretningsmodellen for NSN. hvad handler det reelt om?
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
Det lyder selvfølgelig spændende for Helsingør.
Men, det lyder måske også lidt for ´eksotisk´
Håber det bedste for Helsingør, men kunne godt frygte de sidder tilbage om en mindre årrække og skal finde noget nyt ejerskab.
En masse gode faciliteter ? Er der sket en hel masse siden de lige var oppe at snuse til Superligaen, da husker jeg omtalen af faciliteter ikke just var prangende 🤔


Det nye stadion blev åbnet året efter, de rykkede ud. Syntetisk græs.

Opgørelse i 2024 indikerer, at Helsingør Kommune virkelig har spildt mange penge på det lille stadion til 4000 pladser med bare 1000 overdækkede: Omkostningerne løb fra 56 mio. kr. til godt og vel 90 mio. kr.
elsker lange, reflekterede og informative indlæg i bold.dk-forummet
Mere indhold efter annoncen
Annonce
det kunne være fedt med lidt infomation omkring forretningsmodellen for NSN. hvad handler det reelt om?


https://www.wearensn.com/football/

Virker lidt som en blandet landhandel...
Man må håbe at det så er slut med at politikkerne skærer i hjemmeplejen for at bruge pengene på stadion etc. som de har gjort hidtil.
Virker lidt som en blandet landhandel...

Så vidt jeg ved er Helsingør den første fodboldklub de har erhvervet sig.
Hvis det er rigtigt så kan det jo godt virke til at det er lidt af en prøveballon som jeg primært tænker handler om talentudvikling.
Ifølge NSNs hjemmeside har Iniesta og hans "team" udviklet et eller andet koncept for at udvikle unge spillere.

redigeret: ved nærmere eftersyn virker det til at de har flere klubber i deres portefølje. på deres hjemmeside nævner de: MUCHACHOS FC, Atlético Paso og Yokohama YSCC
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
A hva
Husk på. Manden skylder flere millioner kr i skat i Japan.


Nej. Dem har han betalt for længst. Det var en tvist omkring hvilket land han skulle betale skat mens han spillede i Japan, og han havde allerede betalt pengene i Spanien. Men der kom styr på det i foråret, så han har fået pengene af den spanske stat og betalt til Japan.
Annonce