Snak

Mere indhold efter annoncen

Inter meldes i dialog med Højlunds bagland

man 2. jun 20:44

Ifølge Fabrizio Romano har Inter nu taget kontakt til Rasmus Højlunds bagland for at undersøge muligheden for en aftale.



Læs hele nyheden her
Det lyder fornuftigt.
Det er jo useriøst, at Inters reserver i denne sæson har været Arnautovic og Taremi - med bedre angribere på bænken var de blevet mestre.
Højlund er da ikke en bedre angriber end de to, vil jeg mene. Arnautovic er godt nok oppe i årene, men Taremi har været en skarpretter i mange sæsoner.
Egentlig vildt hvis han kan sikre sig et skifte til en Champions League finalist gange 2 de sidste 3 sæsoner med det, han har vist i Man Utd.

Godt agentarbejde isoleret set. Men kommer han til at spille?
Det kunne blive et fint skifte for Højlund. Han kommer til en liga som han kender, og hvor han til dels allerede har bevist sig. Ikke mindst så kommer han til en klub og et hold, der pt. fungerer noget bedre end Man Utd, og hvor han umuligt kan blive serviceret dårligere som angriber end han gør lige nu.
Brøndby, Portsmouth, Fiorentina
Jeg tror det kunne være godt. ManU har ikke formået at sætte Højlund op og han har ikke grebet de få muligheder der har været.

Ny start vil gøre ham godt
Det håber jeg for Højlund og dansk fodbold
Højlund har vist, i såvel Atalanta og også i perioder i Manchester, at han er bedre end det han præsterer i United lige nu. Om han er blevet sat rigtigt op, eller om han ikke har grebet chancen, er vist historien om hønen og ægget. Historisk har United ikke været dårligere i årtier, og nærmest også dårligere under Amorim end under Ten Hag. Det gælder samtlige spillere, selv Fernandes, der alle er faldet støt i niveau i takt med klubbens krise. Det vil være godt for alle at ryste posen og for Højlund at komme til en klub, der ikke er i så store identitetsproblemer. Inter skal til at opbygge et nyt og yngre hold, og er måske det helt rigtige skifte.
Taremi fylder 33 i juli og har i 43 kampe for Inter scoret tre mål!
Han var god i Porto, men har ikke niveau til Serie A.
Højlund er der fremtid i. Hent ham, tak.
Gør det Højlund. Kom væk derfra, selvom du har været fan af United fra barnsben. United er ved at ødelægge en ellers glimrende karriere og spiller Højlund med lange bolde, som var han John Carew eller Jan Koller. Og så tror jeg ikke, han kan få tilliden tilbage fra fansene. Kom videre og få gang i karrieren igen.
Annonce