Snak

Mere indhold efter annoncen

Uheldig kombination når hverken dommer eller VAR-dommer har spillet på et rimeligt niveau selv, dermed ingen spilforståelse i den situation. Der er 100% straffe og når Osorio nedlægges af det fald Gift lavet så er det ligegyldigt om gift falder tilfældigt eller ej. Det er i øvrigt Gift der falder selv og det skal ikke komme Osorio til skade så forklaringen fra Morten Krogh er udtryk for at han ikke forstår den del af spillet.


Du skal ikke forholde dig til det niveau de har spillet på, men reglerne.. Det er netop IKKE ligegyldigt om det er tilfældigt eller ej.
Uheldig kombination når hverken dommer eller VAR-dommer har spillet på et rimeligt niveau selv, dermed ingen spilforståelse i den situation.


Men bold brugere, spillere og trænere må godt hakke dommerne ned når vi nu ikke har dømt på højt niveau.?

Der er noget teori som kan forsvare ikke at dømme den, men det bliver meget teoretisk og minder meget om den forklaring han kom med i Aarhus da Bech savede Bech.
AGF og kun AGF!! KSDH!!
Brorlort
Ja med forlov, hold nu kæft hvor er det skønt at høre det her FCM græde kor hyle i flok.

Og du og flere andre AGF fans gør præcis det samme 😂 resten af dit opslag er et fremragende eksempel på, hvor enøjet og patetisk det går hen og bliver, med den retorik der føres.
Lad mig vise det for dig:
En klub som er notorisk kendt for at have absurde kendelser med sig.

Og absurde kendelser i mod sig
1. (Cho)kerende i Aarhus.

Vi har set mange lignende situationer som den Cho fik straffe på, som også er endt i straffe - senest til Elyounoussi i lørdags. Kendelsen var korrekt - og det ville klæde AGFs tilhængere ikke konstant at hyle op omkring det 😉
2. Ikke dømt straffe mod i kampen mod Hvidovre.

Og nu ikke tilkendt straffe mod AGF. Dette er foruden de andre manglende kendelser
3. Mads Bech , der fælder den rigtige Bech i Aarhus intet straffe.

Og TBech der slipper for rødt i en hensynsløs og forsen tackling mod MBech i den sidste kamp mellem de to hold sidste sæson.
4. Franculinos mål for lov at stå fordi kameraet ikke var kalibreret rigtigt.

Og nu et annulleret mål på baggrund af en streg der tegnes på et billede hvor bolden svæver i luften, og dermed ikke kun fortælle os om Mbabu reelt set var offside eller ej.
Ja, jeg kunne blive ved.
Dommeren kommer med en sober og fin forklaring

Han kommer med en forklaring, ja, og den ros skal han have!
- kom nu videre.

Må jeg foreslå dig at bruge eget råd i forhold til en af dine første udtalelser og listen kendelser du fremhæver? Kom nu videre
I burde se lidt ind af. Hvad har I udover lange violiner og 💀 bolde samt Franculino.

Det er en meget tragikomisk kommentar med tanke på, at AGF brugte mindst lige så meget tid på deres lange indkast og hjørnespark som FCM, samt det faktum, at FCM og AGF lavede ca lige mange lange afleveringer i gårsdagens kamp, men set ud fra den procentuelle andel af samlede antal afleveringer, så det AGF der gjorde det mest.
Det er rystende lidt i skaber i åbent spil.

Det varierer fra kamp til kamp. Ja, i går havde FCM svært ved at komme i gode skudpositioner i kampens første 60 minutter. FCM var i god boldkontrol og spillede den godt rundt om AGF, der satsede på omstillinger. Kvaliteten på banens sidste 3. del manglede dog i 1. halvleg for FCM.
AGF det bedste farligste hold i godt og vel 70 minutter indtil kræfterne slipper op

Rettet - kampen var meget lige hele vejen igennem, med et lille overtag til AGF grundet større farlighed i 1. halvleg, mens FCM sad mere på chancerne i 2. halvleg. Resultatet er retfærdigt.
Har altid respekt for, at dommerne tør stille sig op i stedet for at lave en Putros fra sidste indbyrdes møde hvor han gik i skjul efter Chilufiyas udvisning.

Fodbold er jo på mange måder vurderinger og synsninger. Men når jeg ser den beskrivelse Krogh kommer med af situationen, og så ser den i slow så er de to ting jo på ingen måder ens. Et "sammenstød" ved benene må da være, at de to spilleres ben tilfældigt støder sammen, det kan da ved gud ikke dække over at en spiller falder ned over benet på en anden. Jeg er med på at 100 % ikke er med vilje fra Gift Links, som glider og uheldigt lander på Osorio, men et sammenstød må simpelthen dække over, at de begge rammer hinanden, ikke at den ene helt åbenlyst nedlægger den anden. Det er jo ikke en koalition som de er lige gode om. Det er jo ikke engang en koalition som de begge har en aktie i. Osorio er forrest, Links falder ned over ham. Jeg tror aldrig jeg har set "hændeligt sammenstød" blevet vurderet på den måde. Jeg kan på ingen måder forestille mig, at det der ikke var blevet dømt som et åbenlyst frispark, hvis det var sket 5-10 meter længere tilbage.

Jeg skal ikke kunne sige hvor meget den er 50/50, 60/40 eller whatever. Men det er da underligt, at han beskrivelse ikke umiddelbart stemmer overens med det billederne viser.

Det er en af de mest mærkelige ikke-dømte-straffespark jeg har set siden Mads Bech klippede Tobias Bech i Aarhus og der ikke blev dømt straffe fordi "han læner sig for meget ind i det", hvad fanden det så end betyder.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Brorlort...

Sjovt at både AGF-fans, og alle andre fans tydeligt kan se det straffespark, som ikke blev dømt...
Og man må bare sige at den undskyldning om tilfældigheder er noget fis...
Han bliver frataget en kæmpe chance pga en tilfældighed - altså, efter NP havde skubbet ham i ryggen og så selv vælter videre ind i Osorio... Pinligt..
Man Utd og OB...... I den rækkefølge!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der blev ikke dømt straffe og så er der ikke straffe og videre.
Det er hjerteskærende at høre alle de kloge FCM´ere argumentere for alverdens uretfærdigheder. Enig i at den er meget gråzone, men over en sæson, fordeler tingene sig - og jeg er rimeligt sikker på at FCM, indtil dette tidspunkt, ikke har det store at føle sig bortdømt for.
Og det samme kan helt sikkert siges om AGF, der rider lidt på en bølge.
Men når man så igennem en hel kamp, har forsøgt at manipulere dommerne, med råb, fagter, film og påtagede hovedskader og så bagefter revser dommerne for de fejl der bliver begået - ja så er kæden hoppet af og man bør kigge lidt indad og overveje om dommerne har gode nok arbejdsbetingelser. Jeg er sikker på, at på enhver anden arbejdsplads, havde arbejdstilsynet nok kommet med nogle straks påbud om at bedre det psykiske arbejdsklima.
Pinlig dommerstand i dk, utroligt vi skriver 2025 og de er ikke fuldtids professionelle 🙄
Rart at han udtaler sig. Dommere har alle dage taget fejl, og lavet fejl. Her har en mulighed for at tale situationen igennem med sine hjælpedommere vha VAR. Det virker lidt dumt. Qua denne forklaring kan man som forsvarsspiller vælte en modspiller, hvis det er tilfældigt. Altså vil det give mening at falde over sine egne fødder og falde ind i en modstander, da det ifølge dommere ikke vil udløse et straffespark. Det virker meget mystisk. Og som en anden siger, næsten alle hands situationer er tilfældige, men de udløser alligevel straffespark. Hmmm.. Det er spillets største chance at give straffe, men han burde nok ha taget den med hans kollegaer. Det er selvfølgelig også muligt de har givet ham ret i situationen. Men lige få pulsen ned og se den igennem, havde måske nok været smart
Glad for sportsmanship og sportsånd.
Sjovt at både AGF-fans, og alle andre fans tydeligt kan se det straffespark, som ikke blev dømt...


Men det skal dommeren jo ikke tage højde for.
AGF og kun AGF!! KSDH!!
Inden vi hugger hovedet af dommeren, skal vi så ikke vente på den bliver taget op i VAR rummet? Her får man en saglig vurdering ud fra fodboldloven. I debatten her, nævnes rigtig mange bud på, hvorfor der måske ikke er straffe. Jeg hælder til straffe, men som langt de fleste herinde, er det jo et bud ud fra, hvordan jeg ser fodbold og hvad jeg tror. Jeg ved ikke om der er ting i fodboldloven der gør, at dette ikke skal være straffe, og det er tydeligt mange af i andre heller ikke gør det. Så måske er det en korrekt dom. Synes dog den forklaring dommeren kommer med virker søgt.
Annonce