Snak

Mere indhold efter annoncen
@ bold 275452

Og endnu har vi ikke hørt en upartisk, med dommerkort, sige der entydigt er straffe..
Tværtimod er der nu en dommer på banen, en VAR-Dommer og en uvildigt såkaldt Ekspert, der siger det ikke nødvendigvis er et straffe (Men samtidig siger den godt kan dømmes, hvorfor kendelsen på banen er det "korrekt")

Afskaf det VAR-team en gang for alle, og giv hvert hold 3 challenges pr kamp, som de selv kan vælge at få efterset. Sådan fungerer det i tennis og ishockey og det fungerer.
Jeg er tilhænger af VAR uden VAR-team, for de har klokket i det så ufattelig mange gange, at al tillid er væk.
Der bliver (heldigvis...) ikke mange straffespark fremadrettet, hvis hændelsen skal være forsætlig....
Danmark: Vejle Boldklub England: Manchester United Tyskland: Borussia Mônchengladbach
Der bliver (heldigvis...) ikke mange straffespark fremadrettet, hvis hændelsen skal være forsætlig....


Ja jeg glæder mig til at se næste gang en spiller glider og rammer en modstander, og vi så åbenbart kan konkludere, at det er et tilfældigt sammenstød, som de er lige gode om..
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Ifølge reglerne skal der dømmes straffespark, hvis der begås et direkte frispark i straffesparksfeltet.
Et direkte frispark skal være enten satset, hensynsløst eller med unødig stor kraft.
I denne situation er der tale om “satset” fra forsvarsspillerens side. Han udviser manglende forudseenhed og handler risikobetonet. Derfor falder han selv og vælter angriberen.
Jeg mener, at der skulle have været straffespark.
Det var da en forfærdelig forklaring.
Der er straffespark. Eneste formildende omstændighed er at angriberen mildest talt ikke er ked af kontakten og at det er uforsætligt.
I øvrigt er det fuldstændig til grin at Nicolai Poulsen ikke straffes tidligere i den kamp. Ifølge fodboldloven findes der 6 punkter der giver gult kort og NP render og laver 5 af de 6.
Det er helt ufatteligt.
Michael Johansen - Formand for DBU´s dommerudvalg
Citat fra en var-rummet udsendelse

"Som udgangspunkt når vi befinder os i en gråzone/skøn situation ser vi gerne at vores dommere vælger den mindst kontroversielle løsning"

Well.........
Morten Krogh: Hold my beer!
Det må så betyde, at hvis spillere laver frispark eller straffe, så bliver det ikke dømt hvis man bare lader sig falde klunset eller rammer klunset ind på nogen, da det jo så er uheld.

Føj for en lav klasse af MK... At han ikke engang vil erkende en hel åbenlys fejl, viser desværre hvor dårlig den danske dommerstand er og hvordan man indbyrdes holder hånden over hinanden.

Det lugter jo nærest af matchfixing i den her kamp. Jeg kan ikke huske en eneste gang hvor en lignende forseelse ikke giver straffe og det er ikke blot i SL regi.

VAR er indført for at hjælpe dommeren når de laver fejl og i den her situation fejler VAR også... En ting er at fejl kan ske ved skøn, selv VAR.. men når man går ud og forsvare sådan noget her er det helt galt..

Jeg forventer lignende situation ikke giver straffe i SL mere. Så mon ikke forsvarsspillerne vil "vælge" lidt uheldigt ind i angriberne i den næste stykke tid..

MK virkede heller ikke til, at kunne holde styr på kampen og dømte ret ensidigt i første halvleg.
Så længe bolden er rund, kan alting ske
.
Annonce