Snak

Mere indhold efter annoncen

Investerer 150 mio. kr. i Vejle: Fik klubben med rabat

ons 12. feb 2025

11 lokale forretningsmænd har købt Vejle Boldklub og skal nu genrejse den østjyske traditionsklub – den totale investering rammer niveauet 150 mio. kr. Af dem får Andrew Zolotko ifølge Bolds oplysninger i omegnen af 75 mio. kr. 



Læs hele nyheden her
Det får jo investeringen o Horsens til at være småpenge Endda på lokale og DANSKE hænderHåber Vejle formår at bruge pengene mere fornuftigt

75 mio for 60 procent svarer til en værriabsættelse på 125 mio kr. er en pæn værdi for en klub på vej mod 1. Division og vidner om det brand der er i VB
Spændende! Der er vel også et Provstgaard salg, som samtidig har hjulpet i pengebeholdningen, som jeg tænker er udover de 75mil der eftersigende investeres. Spændende hvad den nye sportsdirektør kan udrette over de kommende år.
Yaaar!
150 mil…det kan man ikke købe de to største talenter for i FCM.. fodbold er sgi lidt spøjst når man tænker kr
Mon ikke salget af Provstgaard skulle overståes, så ejeren kunne skumme salgssummen, før salget af VB kunne finde sted?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvordan skulle ejerne det ?

Det er jo bare en del af salgsprisen for klubben. Spilleren havde jo en værdi før også der blot er konverteret til kontanter.
Mon ikke salget af Provstgaard skulle overståes, så ejeren kunne skumme salgssummen, før salget af VB kunne finde sted?


Med mindre udtrukket som en dividende ville dette ikke kunne ske. VB´s pengekasse er jo ikke koblet til et privat kreditkort for en specifik aktionær...

Men salgsummen har helt sikkert indflydelse på de nye investorers villighed til at betale Zolotko de 75 mio for aktierne. Der er nu penge i kassen i klubben.
De kan vel ikke bare hive pengene ud af selskabet på den måde :)
Nej. Skal være udbytte som kræver revisor godkendt mellem balance og ekstraordinær general forsamling
Det lyder jo altsammen meget lovende. Lad os håbe, at de kan forløse potentialet. Bliver spændende at følge pressemødet her kl. 12 og få et dybere indblik.
Annonce