Snak

Mere indhold efter annoncen

Ipswich meldes tæt på Citys Liam Delap

tirs 9. jul 2024

Liam Delap er ifølge The Athletic tæt på at skifte fra Manchester City til Ipswich. Angriberen har afvist Southampton, lyder det.



Læs hele nyheden her
Farmand Rory spillede før Stoke 5 sæsoner i Southampton, lidt mere interessant vinkel på artiklen ift. sønnen angiveligt har afvist Saints - Hvilket i øvrigt på mig virker uforståeligt, da en plads som fast spidsangriber ligger på et sølvfad lige foran Liam!
Er jeg den eneste, der synes det er vildt at give 175 millioner for en spiller, der ikke engang har været i nærheden af fast spilletid i PL? Hvis manden var 18 år gammel og havde bombet løs i Championship, så kunne jeg se galskaben, men 8 mål i sidste sæson og i alt 12 på 2 år. Det virker da en smule overilet. Godt er jeg klar over, at priserne for spillere i fodboldverdenen har taget overhånd, men er jeg alene med tanken om at 175 er helt vildt?
bold12345: så fordi man ikke får fast spille tid i man city kan man ikke være en piv dygtig spiller.

+ han er et engelsk pas.
+ ungdomslandshold.
+ stort talent.

Slotved Smart kommentar, når nu der også er 19 andre klubber i PL, som han selvfølgelig kunne have været udlejet til eller købt af. Hvis han havde niveau til at spille PL sidste år, så havde han nok ikke været i Hull uden at imponere fuldstændig vanvittigt. Hvis han er 175 millioner værd, så kan jeg eddermame godt forstå, at FCK siger nej til 100 millioner for Orri Oskarsson. Så må han da være 300 millioner værd i din logik :)
Som City-mand synes jeg faktisk også £15+5m er lidt voldsomt for unge Delap. Vi har ganske vist lige solgt Taylor Harwood-Bellis til Southampton for £20m også, men det var en tvungen pris indbygget i den forudgående låneaftale. Ipswich har kunnet gøre hvad de ville. Men tidligere på dagen forlød det, at Newcastle var klar til at byde £20m også, så det er åbenbart markedsprisen.
Hvad man end kan sige om City, så forstår de at sælge akademisterne dyrt.

Men faktisk havde jeg lidt håbet på at beholde ham som en vikar for Haaland...
Man kan sige mange dårlige ting om City. Men én ting kan man ikke stille spørgsmålstegn ved, og det er deres evne til at sælge akademispillere uden særligt mange førsteholdsminutter for store penge. Hatten af for den del!
Ja nogle imponerende salg de får lavet engang imellem, af spillere der ofte hverken har fået debut eller været i nærheden af førsteholdstruppen. De hiver summer ind på akademispillere, som andre klubber sælger deres stjerner for.
Ifølge Manchester Evening News bød Southampton også £20m (inkl. add-ons). Aftalen meldes desuden at indeholde en tilbagekøbsklausul og en videresalgsbonus til City på 20%. Ifølge avisen er det faktisk endnu ikke helt afgjort, om det bliver Ipswich eller Southampton. Men Delap var til prøvetræning hos Ipswich i sidste uge.
Ja du er den eneste der synes det er meget.. tjek da palmer han havde heller ingen første holds erfaring
Annonce