Snak

Mere indhold efter annoncen

Iran og Egypten afviser Pride-spørgsmål før VM-kamp

I går 14:45

Iran og Egypten vil ikke svare på spørgsmål vedrørende LGBTQ+ op til lørdagens kamp, der er blevet døbt 'Pride Match'.



Læs hele nyheden her
Endnu engang en bold-nyhed der ikke omhandler om fodbold, men det uden for banen.

Sørgeligt, Sara. Sørgeligt.
Pride bør holdes utenfor sport, barnehager osv. den politiske ideologi kan de ikke bare tvinge igjennom
Hvorfor skal amerikanerne være provokerende. Det er da godt nok sørgeligt, man bare vil irritere andre.
bold 293716

Den omhandler da fodbold.
greit da!

Selvfølgelig skal Pride ikk holdes udenfor sport! Det er ikke en politisk ideologi, men Pride handler om, at vi kæmper for alles ret til at være dem, de er.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
bold 308063
Provokerede Qatar os da de forbød Pride-flag?
Pride og alt andet der handler inkludering er da lige netop vigtigt at det bliver bragt frem i fodbold. Fodbold er trods alt, eller burde være, den mest inkluderende sport i verden.
Qatar forbød det til alle kampe. Hvorfor vælger amerikanerne ikke bare en anden kamp end to muslimske lande?
"Egypten og Iran mødes natten til lørdag dansk tid i det, der er blevet kendt som en Pride-kamp ved VM, fordi Seattle i forvejen fejrer Pride i weekenden."

Hvis du læste artiklen, ville du finde svaret på dit spørgsmål.

Vil du ha at FIFA forbyder Pride-flag???
Alle religiøse mennesker bliver jo provokeret at pride / LBGT+. Er det acceptabelt at provokere flere milliarder over hele kloden for at fremme en noget mindre gruppe ?
Fodbold er fodbold. En sport blandt mange og den største / mest udbredte globalt set, men jeg har endnu ikke mødt nogen som har været i stand til at overbevise mig om hvorfor pride/LGBT+ skal have speciel opmærksomhed.
Hvad folk har af sexuelle præferencer er de naturligvis velkomne til at have. Dog behøver jeg ikke blive gjort opmærksom på hverken religioner, sexuel orientering eller andet af den slags, hver gang jeg tænder for en fodboldkamp på TV.
Fanatisme er roden til alt ondt. Om det så er politisk, religiøst eller som sportsfan. Liverpool FC Silkeborg IF Green Bay Packers
Annonce