Snak

Mere indhold efter annoncen
Åhh hvor er det irriterende at fodbold og krig/politik bliver blandet sammen.....

Det kommer til at stjæle fokus fra en potentielt fed slutrunde, hvor Trump nok skal få sat sig selv i SPOTLIGHT.......

De burde bare afvikle det VM i Skandinavien ...... Sydkorea/Japan var også godt VM, for ikke tale om Afrika - selv med deres ååååhh hvad hed de der instrumenter hah
FC Midtjylland <3
I den retfærdige og ideelle verden burde USA fratages VM værtskabet i 2026 samt OL værtskabet i 2028. Med Trump som præsident har USA overgået sig selv som en nation der begår krigsforbrydelser og generelt skider på de internationale regler og love landet selv har været med til at indføre. Nationer som Israel, Iran, Rusland, Nordkorea etc. burde selvfølgelig også være udelukket fra VM, OL og andre internationale konkurrencer.

Desværre er FIFA og IOC to af de mest korrupte organisationer i verden, så vi kommer næppe til at se Trumps opførsel få konsekvenser for de kommende værtskaber.
Hvor lang er udløbstiden på handlinger, du mener skal give udelukkelse af FIFA, haraltidret? Og hvilke parter har sandheden om hvem der er gode og dårlige drenge i klassen? Skal man f.eks. være dømt af en international domstol, eller?
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Hvis ikke Irans landsholds sikkerhed kan garanteres - hvad så med andres sikkerhed, er det anderledes??

FC Bayern München - rigtigt mange år :-)
Det giver da mere mening at udelukke USA end Iran. USA/Israel angreb først.
"Hvis ikke Irans landsholds sikkerhed kan garanteres - hvad så med andres sikkerhed, er det anderledes??"
Tager man udgangspunkt i at Trump selv var udsat for mindst to attentater, drabet på Kirk (alle udført af påståede ensomme galninge) samt adskillige mere eller mindre troværdige meldinger om iranske celler i USA, påstande om islamiske terroranslag, kristen evangeliske korstog mod Qatar o.a., kan man vel godt argumentere for en vis generel bekymring. Men dollar talks - hvilket altså desværre også gælder for øvrige dele af det vestlige etablissement. Og vi har endnu til gode at se hvordan det står til når afholdelsen nærmer sig.

Indimellem bør man virkelig glæde sig over at der er noget at glædes ved.
https://www.youtube.com/watch?v=PD8T_mpIMhA&list=RDwGuB5UzW81Q&index=2
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Nu er jeg overhovedet ikke sympatisør med Iran på nogen måde, det præstestyrer skaæ bare fjernes......men man udlykker Rusland fra alt international sport, fordi de er angreb Ukraine, burde USA så ikke udelukkes for at angribe Iran og kidnappe Venezuelas præsident....
Men nu snakker vi jo også om Infantinos gode ven, og den første modtager af klovnetrofæet "FIFAs fredspris"
Forza FCK og f... jer voldsbøller der altid ødelægger sporten for de ægte fans
Jeg er grundlæggende uenig i bare "at fjerne" en hvilken som helst regering, eller hvad man nu vil kalde Irans styre. Det er i øvrigt også imod international lov, hvis nogen eller bekymrer sig om det længere.

Det betyder ikke at jeg er vild med Irans styreform. Jeg så da langt hellere noget mere demokratisk og en regering der ikke støtter terrorister rundt om i verden. Men hvem bestemmer lige at Iran er værre end et andet land der slår hårdt ned på oppositionen. Jeg mener Israel slår folk ihjel i Gaza og bomber nabolande, dem har USA ingen problemer med at støtte.

Hvem bestemmer hvem der er de gode og de onde. Er det ikke derfor vi har love og har besluttet os for at overholde dem ? (mere eller mindre)
VM kan naturligvis ikke forsvarligt afholdes i USA som situationen er nu.
Annonce