Snak

Mere indhold efter annoncen

Irriteret FCK-boss: Såkaldte eksperter går i selvsving over Huescas

ons 30. apr 2025

FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, har det stramt med de mange 'såkaldte eksperter', der har udtalt sig om Rodrigo Huescas-retssagen. Folk er gået i selvsving, og det er urimeligt, siger han.



Læs hele nyheden her
"Det er godt at vi har et retssytstem i Danmark"

Det har Sune ret i - FCK har åbenbart intet selv foretaget sig i sagen - og det siger en hel del om klubben.
Selvfølgelig er det dumt og langt over græsen at han kørte 120km i Københavnstrup - Bilen er taget, han skal betale en stor bøde og må cykel til træning det næste lange stykke tid.

Skal man ikke lade den ligge der og komme videre.

Han er en ung knejt fra et land hvor folk bliver slået ihjel for likes på SoMe og hvor kartellerne styrer mere end regeringen gør i nogle områder. At sende ham retur med en kæmpe gæld hjælper ingen.
Hvad skulle de foretage sig? Er du også en af dem, der er gået i selvsving? Folk skriver og udtaler sig som om han har slået nogle ihjel og spiller selv så hellige, men så ser man selv med egne øjne stort set hver dag i trafikken hvordan folk kører som død og helvede og sætter folks liv på spil for at komme 5 sekunder før frem til deres destination. Det sgu lidt “sjovt”.
På den ene side må den kære Sune jo forstå at retssagen er offentlig, og at måden man undgår omtale som denne er ret simpel: kør ordentligt!

På den anden side har han en pointe i at alt for mange "eksperter" ingen anelse har hvad de udtaler sig om.

Der er så mange der har en eller kontaktflade i det daglige med det juridiske, som tror de ved hvad de taler om. Faktum er bare at jura er meget kompleks og at selv jurister og endda advokater sjældent bare kan tage en konklusion ud af ærmet uden intenst forarbejde. Det er derfor gode råd er dyre... Eksempelvis var der godt nok mange tåbelige indlæg i de første tråde omkring den her sag.
AltidFC, det er godt nok skidt, hvis du hver dag ser folk køre 100 procent over det tilladte!!?? Alligevel imponerende, at der stadig er mennesker, der overlever i Københavns trafik...

Man behøver ikke opfinde sandheder i håbet om at støtte en ung mand, der har gjort noget ufatteligt dumt. Støt den unge mand på alle mulige andre måder, for det har han brug for i en unægtelig træls situation. Jeg håber personligt, at han HAR fået den nødvendige lektion og ikke skal udvises oveni en straf.

Men hvis der hver eneste dag er mennesker, der kører 100 procent over det tilladte i og omkring København, så håber jeg sgu, der bliver sat fotovogne op på hver eneste gadehjørne!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kæmpe gæld?... tror han tjener rigeligt i forhold til dem i hans hjemland.
AltidFC, det er godt nok skidt, hvis du hver dag ser folk køre 100 procent over det tilladte!!??

Har jeg vidst ikke påstået? Folk kører dog stadig fuldstændig vanvittigt hvis du går ud i gaderne eller selv kører bil.
Huescas har dummet sig, får den straf han skal have, og så det videre. At folk skal komme herind, spille hellige, ønske ham hen hvor pebret gror samt opføre sig som om han har slået nogle ihjel, forstår jeg ikke meget af.

Folk er gået i selvsving og jeg synes personligt at den her lov om vanvidsbilisme hvor man både snakker bøde, fængsel, konfiskering af bil samt udvisning er skudt fuldstændig over målet.
Huescas har dummet sig, får den straf han skal have, og så det videre. At folk skal komme herind, spille hellige, ønske ham hen hvor pebret gror samt opføre sig som om han har slået nogle ihjel, forstår jeg ikke meget af.

Folk er gået i selvsving


Fuldstændig enig! Bliver han udvist (Hvilket jeg tror han gør) er det en skamplet forsaget af en socialistisk/kommunistisk tilgang vi har i landet om at henrette folk for deres første forbrydelse.

Ja, han har kørt alt for stærkt - så stik ham dog en bøde på 6 eller 9 måneders løn og så er den potte ude. At fratage folk deres ejendom er noget Kim jung un er ekspert i - og så det danske folketing....
Kører folk fuldstændigt vanvittigt skal de straffes.

Det gælder også evt farttosser på bold.dk.
@MartinChrist

"Kæmpe gæld?... tror han tjener rigeligt i forhold til dem i hans hjemland."

Øøøhhh, hvis han får en kæmpe bøde her og skal erstatte bilens værdi samtidigt med at han måske kan finde en ny klub i Mexico, så modsiger du jo lidt dig selv. Så kan han da netop få meget svært ved at komme af med gælden !
Annonce