Fordi der er en rigtig og en forkert måde at spille på? Det er mangel på format, især når Simeone havde fundet den rette taktik... sammen med en smule held, javist, men det er sjældent, at uheldige hold vinder!
Snak
tors 12. mar 2020
Vinderen har altid ret. Klopp må komme videre. Det smed de selv væk. Det klæder ham ikke at være en dårlig taber.
tors 12. mar 2020
Atlético var jo presset i bund og tvunget til at forsvare og stå dybt det meste af kampen. Synes i øvrigt ikke at Liverpools spillestil er specielt fascinerende at se på heller. Det er for massivt, mangler temposkift og taktisk snilde. De kan takke sig selv for den ensidige tilgang og de mange uskarpe afslutninger.
tors 12. mar 2020
Ren og skær tudefjæs.
Fodbold handler om at vinde. Hvis du vil have underholdning så i biografen.
Fodbold handler om at vinde. Hvis du vil have underholdning så i biografen.
tors 12. mar 2020
Fodbold er underholdning og god fodbold er offensiv. Når det er sagt, synes jeg, at Klopps udtalelse her runger lidt hult og er enormt selvmodsigende med henblik på Liverpools egen spillestil. Der er yderst sjældent, at Liverpool sætter bolden på spil og har mange spillere foran bolden. Det minder mest om Premier League i 80´erne med Kick and Rush, eller som Horsens (undskyld Liverpool) på en af deres gode dage.
Men ja, det er mega surt at tabe og især til nogle der bruger samme taktik.
Men ja, det er mega surt at tabe og især til nogle der bruger samme taktik.
tors 12. mar 2020
I den kamp jeg så scorede Atletico 3 mål og Liverpool 2, og så vinder man kampen.
End of story.
End of story.
tors 12. mar 2020
Så AM og LFC bruger samme taktik? Okay. Jamen, hvis du siger det, så må det være rigtigt. Jeg tror da på dig, men kan du måske komme med lidt analyse så jeg bedre kan forstå din konklusion? Med min taktiske forstand kan jeg simpelthen ikke nå frem til samme konklusion, så du er nødt til at hjælpe.