Snak

Mere indhold efter annoncen

Jørgensen overrasket over 'hvor lidt Sønderjyske gad'

fre 8. maj 21:18

Thomas Jørgensen satte over for TV 2 Sport ord på Viborgs 0-1-nederlag til Sønderjyske.



Læs hele nyheden her
Det er Sønderjyskes taktik.

Rope-A-Dope.
Lader modstanderne bruge en masse energi. Venter på en åbning. Spiller til sidste fløjt.
Tja, de gad da trods alt at score et mål.... Trods alt lidt mere end hvad Viborg "gad".
Trøjer i klædeskabet: Barcelona - Laudrup Ajax - Laudrup Tottenham Hotspur DBU landskamptrøje FC København Brøndby IF Min klub siden 10-årig er Spurs (siden er FCK kommet til)
Det er Sønderjyskes taktik.

Det er på ingen måder Sønderjyskes normale taktik at have så lidt boldbesiddelse og overlade initiativet til modstanderen fuldstændig. Ikke engang mod topholdene som AGF og Midtjylland.

Men nu har vi to gange i sæsonen prøvet at spille fodbold mod Viborg, spillet en lige kamp og vadet i chancer og tabt sammenlagt 3-0.

Én gang har man spillet en kamp hvor man ligesom i dag lod Viborg have bolden det meste af tiden, kom foran 2-0, lidt med samme midler som i dag ved at lukrere på deres fejl og så fået 2-2 fordi at man åbnede for meget op til sidst og lod deres hurtige, tekniske spillere få for meget plads.

Så naturligvis prøver Nørgaard noget nyt i dag og justerer til. Han er verdensmester i at lære af sine fejl mod specifikke modstandere.
SE Freak - enig og god analyse. Fin sejr for os. Vi var de klogeste
SE-Freak.
Så skal du vist tilbage og se fx kampene mellem AGF og Sønderjyske igen.
De overlod i høj grad kampene til AGF.

Fordi de ikke kunne andet. Det indrømmede de også selv i interviews.

Men så har de gjort en taktik ud af at begrænse skaden og slå igen i omstillinger og på standardsituationer.
Annonce