Snak

Mere indhold efter annoncen
Tror nu også at Jakob Poulsen mente at der efter rokaderne i Viborg og FCK kunne opstå en plads til ham i en eller anden klub og ikke lige specielt de 2 klubber. Det kunne jo fx have været i AGF der mistede Lars Friis til Viborg.


Ja det er da fuldstændigt tydeligt at hvad han mener er, at de rokader satte gang i udskiftninger flere steder, og at der derfor kunne opstå en plads i trænerstaben til ham et sted.

Nu har bold så også rettet den ellers fine EB-sensationsoverskrift "Jakob P. håbede på tilbud fra FCK eller Viborg" til "Jakob P: Ikke så stor FCM-mand længere".

Det undrer mig egentlig at ingen har hyret ham, han har masser af erfaring på topplan, og virker som en fodboldklog mand. Jeg så ham da gerne i en assistentrolle i AaB.
.
Hans niveau var jo ikke faldet over to måneder. Komplet latterlig udtalelse, som viset total manglende indsigt.

I den sæson spillede han elendige kampe mod Malmø, hvor han var et af de svageste led. Det gik dog for alvor nedad bakke i foråret, hvor han velsagtens kun spillede en god kamp. Pokalfinalen.

Det er så korrekt, at hun kunne spille på et højt niveau. Hans bundniveau var dog katastrofalt, og det var det niveau man så oftest.

Nuvel jeg forstår det er frustrerende og provokerende at blive sat af til okosun, som måske også var en forfejlet måde at sætte anføren af på. Han var dog bare ikke længere blandt de bedste, det er helt indiskutabelt.

Jeg er enig med JP i, at det var en politisk beslutning, men det var også en spillemæssig beslutning, han var bare ikke god nok.
FCM Real Madrid
Det var jo ikke, hvad Jakob Poulsen sagde i det interview. Han sagde derimod, at med de udskiftninger der var rundt omkring, så havde han håbet, at der ville falde et tilbud af til ham. Ikke nødvendigvis fra de klubber, men måske fra en anden klub, som skulle ud og erstatte en træner.
Marc Johnson, du husker vist som det passer ind i din egen opfattelse ? JP spillede ikke mange gode kampe det forår, pokalfinalen var reelt undtagelsen. Niveauet var tydeligt på vej ned. Kunne det være sket mere elegant, selvfølgelig, men det er jo konkurrencesport ikke en hygge forening. Husk nu du jo også kun har en side af historien her...
Jeg undrer mig over at der ikke er en klub der har hentet Jakob ind endnu. Hans fodboldviden og forståelse har altid været på et uhørt højt niveau, og samtidig er hans lederegenskaber også helt i top. Det må være et spørgsmål om tid før han bliver hentet ind i en ungdomsafdeling et sted. Det er ihvertfald vildt når man ser hvad der render rundt af tidligere spillere som trænere på u17 og u19 ligaholdene. Der er ingen af dem der når Jakob til sokkeholderne.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Har læst et sted de danske klubber forventede Midtjylland ville hente ham ind i form af et trænerjob af en slags, tror Dette er er hans måde at sige til de danske klubber FCM er ikke den eneste vej, han ville bare gerne ud og igang med trænerjob.

Desuden så jeg også ked af sige det JP men du spillede mere eller mindre kun den ene god kamp på slutningen du havde nogle virkelig sløje kampe der fik de fleste til at tvivle på om pension måske bare var det bedste!!
Så at sige det ikke havde noget med præsentation at gøre er bare ikke sandt. Tror dog stadigvæk også der er elementer af man ville have den nye generation til.
Jakob Poulsen er da selv en rimelig kynisk fodboldspiller uden et ægte tilhørsfohold. Ellers burde han vel have afsluttet sin karriere i Efb som fx. Jakob Ankersen.
Jeg håber, at der er gang i sport undertøj, Jakob :P
Han er blevet spottet til samtale med Morten Jensen for en del måneder siden. Det var i perioden op til at Neestrup havde sagt op, så altså inden der officielt var noget ledigt trænersæde i Viborg, omend det jo var en offentlig hemmelighed at Neestrup ville smutte til FCK. Hvad de har haft snakket om har jeg af gode grunde ikke den fjerneste anelse om, men jeg har med egne øjne set ham forlade møde med MJ i slutningen af 2020. Så et eller andet er der da om snakken med i hvert fald Viborg.
Det FCM kunne have gjort var efter slutningen af sæsonen have kaldt Jakob P. ind og sagt at han ikke ville være med i planerne for næste sæson som andet end backup. På den anden side synes jeg nu det var tydeligt nok at JP´s niveau var faldende, og det burde JP også selv have indset. Det burde ikke have kommet som en overraskelse, men klubben kunne sikkert have været mere tydelig omkring at han ikke længere var sikkert valg på holdkortet og det er under alle omstændigheder ikke godt når en spiller møder ind efter ferie og forventningerne er uafstemt med klubbens og trænerens forventninger.
Annonce