Snak

Mere indhold efter annoncen

Jan Bech freder Jesper Sørensen: Ikke et tema

tirs 8. okt 2024

En fyring af Jesper Sørensen er slet ikke et tema i Brøndby, fortæller klubbens bestyrelsesformand Jan Bech Andersen til Bold. 



Læs hele nyheden her
Det plejer jo unægteligt at betyde, at en fyring er lige oppe over.

Selvfølgelig er Sørensen ikke fyret, hvis der kommer et par gode resultater, men hvis det går den anden vej, så er snoren ikke lang - og med BIFs program in mente, så kan det se svært ud.
If I had the wings of a sparrow... If I had the arse of a crow... I'd fly over Pride Park tomorrow... and shit on the bastards below!
Det er vel bare et spørgsmål om tid så JS ude af vagten. Han har også snart kontrakt udløb alligevel. Og hvis man havde tillid til ham havde man jo forlænget kontrakten med JS. Men det er gudskelov ikke sket
En sportsdirektørs ypperste opgave er at finde/pege på den træner HAN (M/F) mener kan løfte sportdirektørens ambition/strategi for hvorledes holdet skal spille og formes. JS skal være ufattelig heldig, hvis man ansætter en sportsdirektør, som mener, at JS er en gud på trænerbænken. Omvendt, så vil det også være en fadæse at vade ind på ledelsesgangen og fyre JS og ansætte en som skal opnå at påvirke spil/spillere inden der alligevel er lang vinterpause. Det er på lånt tid, at JS render rundt i Brøndby!
"It has yet to be proven that intelligence has any survival value" ACC
Brøndbys bestyrelsesformand Jan Bech Andersen gav selv beskeden til CV og afviser, at der er tale om en fyring

Der er noget i den sætning jeg ikke fatter. Hvis min chef giver mig den besked, så vil jeg tolke det som en fyring. Hvordan kan man ellers?

I Brøndbys nuværende situation med ustabilt spil og manglende resultater, er træneren da et tema. Ellers fatter jeg mindre end jeg selv ville gætte på.

“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Tror også han ryger i vinterpausen. JS er Dead man walking.
Ja, jeg er måske lidt biased, og hvad så? Jeg vælger ikke og udtale mig når jeg er i det røde felt. Stor, stor fan af Froholdt. Venlig hilsen Corner -79
Jeg tror JS skal overpræstere totalt max resultatmæssigt resten af efteråret hvis han skal sidde sæsonen ud... En forlængelse i 2025 ser svær ud, men det kommer jo an på retningen man vil gå og hvem der bliver sportsdirektør.
Det mest realistiske lige pt. er at man 1.1.25 har en ny sportsdirektør og at man også har en ny træner efter vinterpausen der så kan bygge alt op omkring holdet til næste sæson. CV har resultatmæssigt langt hen af vejen overpræsteret. Ja Europa er misset. Men ingen kan tage det sensationelle mesterskab i 2021 fra ham, og det havde jo også været en mindre sensation hvis mesterskabet var kommet hjem i sidste sæson. Man bliver jo nødt til at se på hvem man er oppe i mod økonomisk. Måske betyder det her at GFH virkelig strammer skruen når de nu vil sætte sit eget hold... Og investerer kraftigt i et kommende mesterhold.... Ingen er jo i tvivl om at de har midlerne til det!!!..
CV "holdt" i 5 år - det er sgu egentlig meget godt gået i en klub som BIF. Min anke og frustration har været at man agerer for sent i vinduet, og især i sæsonen efter mesterskabet byggede man ikke videre på succesen. Det gav Niels F. ekstremt umulige betingelser....Det her bliver rigtigt spændende at følge... Og hvor meget bestemmelse og magt bliver Jan Bech ved med at have??
orker jeg debatten, egentlig ikke, men giver det et lille skud, se at få forlænget med JS, han har på fuldstændig fremragende vis navigeret i at skulle skabe resultater på den korte bane og udvikle spillet på den lange bane.
Han overtog holdet på en 10ende plads og i sidste sæson var BIF 1 point fra endnu et mesterskab der ikke burde kunne lade sig gøre.
For mig at se havde CV en bunden opgave i sommers og det var at have truppen klar til Europa kampene og give JS de bedste betingelser, det gjorde han ikke og resultatet blev som det blev, i begge kampe mod Legia var holdet sat godt op og man ryger kun ud på individuelle fejl, og ingen kritik af spillerne for det, men det kan man ikke bebrejde JS for.
FCN kampen var bare en freak kamp som kommer ind i mellem.
Annonce