Snak

Mere indhold efter annoncen

Jan Bech vil vinde sølvtøj: Brøndby skal i Europa

tors 6. mar 2025

Jan Bech Andersen fortæller, at Brøndby skal vinde Pokalen og få medaljer i Superligaen i denne sæson. Derudover vil han have klubben tilbage i Europa.



Læs hele nyheden her
Fedt at Jan Bech lige smider en kæmpe presbold over på truppen. Med de resultater i år og især på det seneste, så skal man nok ikke stikke snuden alt for langt frem når man skal udtale sig offentligt på klubbens og truppens vegne. Hvorfor ikke bare sige at de skal vinde the double, når han nu er igang med at tænke stort?

Jeg forstår simpelthen ikke hans måde at kommunikere på.
Jan Bech følger bare op på hvad træneren og spillerne selv har sagt så ikke noget problem eller pres der
...."jamen han har jo slet ikke noget tøj på"......
Intet nyt i den ambition. Den skal BIF da også have.

Det gør bare kampen i Randers endnu vigtigere.
Taber de der er Europa langt væk og de salg de drømmer om bliver endnu vanskeligere at realisere fra nedrykningsspil.
If you know, you know.
Den kommentar fra Jan ville jo i de fleste situationer være på sin plads, bare ikke lige nu, hvor BIF står i en presset situation. Men manden har sjældent været kendt for sin gode timing.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nu skal de jo lige først i top 6…og forresten de målsætninger er der vel en klub eller fire andre der også har…
Jeg synes det er en fin udmelding. Den er helt i tråd med klubbens ambitioner, trupsammensætning og målsætning i øvrigt.
At holdet lige pt. er en smule skidt kørende giver ikke grund til at ændre målet. Et nyt mål skal først sættes i det øjeblik, Brøndby feks. ikke kommer i top 6. Der vil målet med al sandsynlighed være, at kvalificere sig til Europa primært ved at vinde Pokalfinalen og sekundært ved at blive nr. 7 og gå videre via play-offs.

Havde JB nu meldt ud, at målet ikke længere er at vinde Pokalfinalen og ikke længere er at vinde medaljer, så havde man sendt et signal til trup og trænere om, at man ikke tror på dem selvom de ligger nr. 4 med to kampe tilbage af grundspillet (med samme pointtal som tre andre hold).

Naturligvis håbede og troede vi i Brøndby-familien nok, at der var kommet minimum 7 men helst 9 point ud af de tre første kampe. Det er ikke sket, og det ér skuffende. Men målsætningen er der ingen grund til at ændre.
Supra societatem Nemo - Brøndby IF - siden 1986/87. Jeg husker dengang Brøndbyfans ikke hatede på egne spillere og havde fokus på klubben frem for fokus på had til andre klubber....
Nu kan det jo også vise sig at være nemmere at komme i europa ved at blive nummer 7
Det er jo ikke en presbold. Det er helt i tråd med ambitionerne og selvforståelsen. Spillermaterialet er såmænd også til der. Derimod burde træner og spillere se indad og begynde og vise noget vilje og fight. For netop de udmeldinger er presbolde, når man på ingen måde som træner eller trup formår at levere den del
Så skulle han nok have valgt en anden træner og ikke en træner der vil spille et system , der ikke er spillere til
Annonce