Snak

Mere indhold efter annoncen
Han er 21 år og har 83 kampe i den bedste japanske række. Han kan spille angriber og offensiv midt.


Så er 5 mål og 5 assists heller ikke specielt imponerende i en liga der rangeres 53 i verden (mod 26 for Danmark)

Du glemmer også behændigt at han ikke kunne komme på holdet i bunden af den franske liga.

Han er fast mand på Japans u-hold, som i det sidste år har slået England og Portugal og spillet uafgjort mod Tyskland, Italien og Holland.


Umiddelbart er han ikke fast, men indskifter, men det er lidt svært at finde data på det.

Problemet er jo heller ikke så meget at man henter en spiller som man synes er god, problemet er, at man henter en spiller til en position hvor man 1) er overbefolket, 2) ikke har i Jesper Sørensens “system” og 3) har store talenter i forvejen og lige hentet en 10 millioner kroner dyr 19 årig fra den polske anden division. Alt imens man desperate mangler kvalitet til start 11, herunder særligt en målmand, en 6’er og to nye backs.

For mig virker det til at CV har læst den artikel fra Goal om ham fra Februar 22 og tænkt “dér er min nye Lobotka”. Det er simpelthen hovedløst - næsten uanset hvor god han er, så er det ikke en spiller man har brug for så længe alt andet sejler.
Stemmer for ny stemningsboykot indtil CV er fyret😏
Det lugter af, at Schwartau bliver udlejet 😕
Hjertet er gult, humøret er blåt.
Det er dybt, dybt underligt hvad der foregår i klubben lige pt. Vi er 3 kampe inde i sæsonen, og man er allerede begyndt at glæde sig til den er slut. Forfærdeligt.
Bevar Brøndby IF - Imod GFH og flerklubsejere
Så er 5 mål og 5 assists heller ikke specielt imponerende i en liga der rangeres 53 i verden (mod 26 for Danmark)

Enig i at han ikke har lavet ret mange mål. Jeg synes, at det er svært sammenligne ligaerne på den måde. På samme liste er Tyrkiet nr. 42, og J-league skulle ligger under Peru og Georgien. MLS er nr. 56.

Du glemmer også behændigt at han ikke kunne komme på holdet i bunden af den franske liga.

Igen er jeg enig, men der var tale om et 6 måneders lejeophold på et hold, der kæmpede om overlevelse. Her er det måske ikke mest oplagt at bruge en 21 offensiv japaner. Den udleje kunne godt lugte lidt af en panik-beslutning efter nedrykningen til J2.

Umiddelbart er han ikke fast, men indskifter, men det er lidt svært at finde data på det.

Ifølge Transfermarkt har han spillet mellem 83 og 90 minutter i de seneste 8 kampe for landsholdet mod Schweiz, Italien, Spanien, Portugal, Tyskland, Belgien, England og Holland.

Jeg siger ikke, at han er god eller bliver en succes, jeg synes bare, at folk er lige lovligt hårde ved ham, hvis han skulle ende i BIF.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg siger ikke, at han er god eller bliver en succes, jeg synes bare, at folk er lige lovligt hårde ved ham, hvis han skulle ende i BIF.


Jeg læser egentlig ikke at folk er hårde ved ham per se, men nærmere den sportslige ledelse der henter ham. Ja, okay - der er enkelte der kalder ham “nulbon” og andet plat, men jeg synes også det er fair at stille spørgsmålstegn ved hans kvalitet, Brøndby - og særligt CV’s historien in mente, særligt når man snakker spillere der er hentet fra dårligere ligaer end superligaen - hans hitrate er 0%.

Kritikken fra min side er, som skrevet, også at næsten uanset hvor god han end måtte vise sig at være, så kan han ikke løfte holdet. Dels fordi de spillere der spiller hans plads rent faktisk er de bedste i truppen, specifikt Vallys, Kvistgaarden, Wass og Evjen, og dels fordi de centrale spillere omkring ham stadig ikke er bedre end bunden af superligaen eller toppen af første division, her tænkes naturligvis på Radosovic, Mensah/Sebulousen, Blas Riveros og Thomas Mikkelsen. For så slet ikke at tale om træneren …
@Peter

Jeg forstår dine argumenter. Jeg synes egentlig det kunne være meget sjovt hvis det var at alt andet spillede. Men problemet er, som en anden skriver, at der mangler nogle andre positioner først, som er mere presserende. Derfor virker den her potentielle signing håbløs. Vi har alt for mange offensive midtbanespillere eller kanter, som samtidig pludseligt tolkes som 8’ere. Med andre ord købes der igen en mand til en position, som faktisk ikke er i spil i systemet. Det kunne være lidt fedt med en spiller der passer ind i det som man lige nu gerne vil i BIF; en 6’er, en hb og vb, og gerne en keeper. Det er heldigvis kun omtrent 35% af starteren der mangler her 3 kampe inde i sæsonen
Peter

Han skal selvfølgelig bydes velkommen i klubben. Det er jo ikke hans skyld. Faktisk lidt trist på hans vegne. En rodebutik han kommer til - på den anden side at jorden. Tror ikke han ved hvad han har sagt ja til.
Én der har stået på et forblæst Brøndby Stadion med løbebaner. Frysende, med en rød pølse og en flad faxe i hånden. Slukøret efter et netop overstået nederlag til Skagen. Det var tider...
Ikke noget at sige til hvis MC spillere søger væk!!!

Vores talentfabrik er konkurs og Zorniger havde ret .. men så blev Vilfort tøsesur …

Brøndby mangler da i den grad en offensiv midtbane spiller til den centrale plads.

I truppen er der pt. ingen ud over schwartau der er reelle offensive midtbane spillere.

Vallys er bedst på kanten, evjen det samme, greve, bell, den nye polak og cappis er mere defensive og mere centrale midtbanefolk, og radosevic er den eneste direkte defensive midt Brøndby har.

Suzuki tager desværre nok noget spilletid fra Schwartau, men at sige Brøndby er godt besat på den offensive midtbane er noget vrøvl, for offensiven er elendig med undtagelse af vallys.

Nu kan Jesper Sørensen skifte til en 4-3-3, hvor han spiller med:

Mikkelsen på mål

Wass - Lauritsen - Rasmussen - Blas i forsvaret

Rado på den defensive midt

Polakken og Suzukien på den centrale og offensive midt

Vallys på venstre kant, Evjen på den højre og Ohi helt i front.

Det ville være den foretrukne formation med den trup han har, og det ville da ikke være dårligere end hvad han pt. har skulle stille med i de første par kampe.
Annonce