Han er 21 år og har 83 kampe i den bedste japanske række. Han kan spille angriber og offensiv midt.
Så er 5 mål og 5 assists heller ikke specielt imponerende i en liga der rangeres 53 i verden (mod 26 for Danmark)
Du glemmer også behændigt at han ikke kunne komme på holdet i bunden af den franske liga.
Han er fast mand på Japans u-hold, som i det sidste år har slået England og Portugal og spillet uafgjort mod Tyskland, Italien og Holland.
Umiddelbart er han ikke fast, men indskifter, men det er lidt svært at finde data på det.
Problemet er jo heller ikke så meget at man henter en spiller som man synes er god, problemet er, at man henter en spiller til en position hvor man 1) er overbefolket, 2) ikke har i Jesper Sørensens “system” og 3) har store talenter i forvejen og lige hentet en 10 millioner kroner dyr 19 årig fra den polske anden division. Alt imens man desperate mangler kvalitet til start 11, herunder særligt en målmand, en 6’er og to nye backs.
For mig virker det til at CV har læst den artikel fra Goal om ham fra Februar 22 og tænkt “dér er min nye Lobotka”. Det er simpelthen hovedløst - næsten uanset hvor god han er, så er det ikke en spiller man har brug for så længe alt andet sejler.