Snak

Mere indhold efter annoncen
Gå efter bolden i stedet for manden.

Befriende at få en forklaring, men det er altså de håbløse handsregler der skal skyde på.

En tilfældig hånd på bolden (der ikke er på vej i mål) og som er i det store felt, skal ikke give straffe, men indirekte frispark. Hands i det lille felt kan vi så diskutere.
Hvis Maae og VAR-dommer Jonas Hansen kendte bare en lille smule til biomekanik ville de vide at Bissecks arm var i en naturlig position, når man skal strække sig lidt frem for at sparke væk. Nu bedømmer de det åbenbart udelukkende ud fra, at armen var hævet over hovedhøjde. Hvorfor i alverden skulle Bisseck dog gøre det, hvis ikke det var en naturlig del af clearingssituationen?
Der mangler simpelt hen elementær indsigt og i øvrigt nok også mandsmod!
Godt og sikkert forklaret Jens Maae. Det virker 1000 gange mere korrekt og plausibelt end de useriøse kommentarer her, som er skrevet i følelsernes vold.
Frisparket som Ernest får imod sig og som fører til det røde kort viser sig også kampafgørende. Havde Jens Maae ikke dømt det frispark havde FCN fået en kæmpe mulighed og Ernest havde ikke fået rødt. Endnu en stærk kontroversiel kendelse af Jens Maae.
Nu er Maae jo ikke den eneste, der mente mulig hands. Det var trods alt folkene i VAR, der kaldte ham ud.
Havde han ikke dømt straffe, havde vi haft samme diskussion bare med modsat fortegn og endda med en regel i baghånden som argument for straffe.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vil gerne høre hvad det er der giver Bisseck gult kort i situationen, når Hausner ikke får. Det er ingen hensigt i nogen af situaitonen…
Tak til dommeren for at give en faglig forklaring på de tre situationer. Det eneste jeg synes er en fejl, er at han fløjter for Hausners hands. At han bliver kaldt ud af VAR ved Bissecks situation, kan han ikke gøre ved, og det lyder som om at reglerne er tydelige, omend de er tåbelige. Det er svært at være dommer, og har man fire 50-50 situationer i en kamp, har man stort set alle imod sig, og folk synes man har været inkonsekvent osv.
AGF 1880
Pinligt at Jens Maae med størte selvfølge mener der er straffe, når den nærmest identiske situation i lyngby-kampen ikke bliver dømt. Vi må til at give nogle ny dommer "talenter" chancen, for det kan vel reelt set ikke blive ringere nu.

"hold kæft en idiot"

Hold nu op med det super lave niveau. Ok at være uenig men kan du ikke i det mindste vise lidt klasse og holde en sober tone. Jeg tror ikke at du mister noget ved at optræde bare nogenlunde ordentligt
Fair nok på første straffe. Det er jo reglerne for Hands/reglerne for VAR den er gal med der.

Ift. det andet straffe kan jeg simpelthen ikke forestille mig at det nogensinde er et straffespark - heller ikke efter en formalistisk læsning af fodboldloven. Også er det bare super mærkeligt at man bruger VAR til første straffe, mens at det ikke virkede til at VAR brugte super meget krudt på andet straffe.

Men fair nok - det er bare mest af alt systemet med VAR og hands der slet ikke spiller sammen. Og så er en enkelt dommerfejl (og VAR fejl - det har jo aldrig været meningen at VAR skulle være fejlfri) til at tilgive. Det ændrer selvfølgelig ikke på at VAR ikke har nogen business når det kommer til hands. Det ødelægger flere fodboldkampe end det gavner!

Men i øvrigt dømte han bare skandaløst ringe i går. Massere af fejlkendelser, eksempelvis ved det gule kort til Nicolai Poulsen og til Bidstrup i hver sin halvleg. Dertil flere uforståelige frispark og manglende gule kort. Kortet til Nicolai Poulsen siger vist alt om præstationen - han står ikke mere end 5 meter væk og dømmer det udelukkende fordi at det er Nicolai Poulsen der laver frisparket.

Det var i øvrigt en totalt tempoforladt kamp uden nogen synderlig høj intensitet, så man må i hvert fald sige at han formåede at udstille sig selv på værst mulige måde omstændighederne taget i betragtning.
Annonce