Snak

Mere indhold efter annoncen

Jens Stage strålede i vital Werder Bremen-sejr

søn 8. mar 19:29

Jens Stage noterede sig for et mål og et oplæg, da Werder Bremen søndag aften vandt 4-1 ude over Union Berlin. Sejren betyder, at Werder Bremen kravler væk fra den nedrykningsplayoffgivende 16.-plads. 



Læs hele nyheden her
Selvom Stage har gang i endnu en god Bundesliga sæson, så bliver han nok igen udeladt af landsholdstruppen af uforklarlige årsager.
AGF siden 1988 Blackburn Rovers siden 1993 Real Madrid siden 1994
Han har jo ikke spillet for FCN eller Brentford 😁
Ufatteligt den mand ikke er sikker på landsholdet - den suverænt bedste felt-til-felt spiller vi har - og så scorer han ovenikøbet jævnligt...
Bankhurst Barske Bold Børger
Har I set nogle af Werders kampe? Jeg har set et par stykker, og Stage er altså decideret dominerende, og det er Bundesliga.
Han er intet teknisk vidunder, men meget, meget værdifuld arbejdsindsats.
Jeg ville tage ham med på landsholdet, en no bullshit spiller.
Nu er vi jo rimelig dårligt besat på midtbanen.

Eller noget.

Det er da flot at han scorer mål for Bremen, men glemt er åbenbart hvor udskældt han var i FCK-tiden pga manglende teknik.

Verden glemmer let.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Vi skal have spillere i form og ikke besætte holdet med alibi spillere. Stage har en kæmpe motor og har notorisk altid scoret mål. Rigtig god felt til felt spiller. Idiotisk ikke at bringe ham i min bog.
AGF siden 1988 Blackburn Rovers siden 1993 Real Madrid siden 1994
Så hans direkte konkurrenter i Højbjerg, Hjulmand og Damsgaard feks er ‘alibi-spillere’?
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Christian Eriksen er en alibi spiller og har været det længe ja. Damsgaard er en alibi spiller når han ikke er i form, men det er han heldigvis ved at komme igen. Christian Nørgaard er en alibi spiller på landsholdet der ikke bidrager med noget særligt. Det samme er Jakob Bruun Larsen og Mika B. Der er alt for mange spillere med på landsholdet som ikke bidrager med det ekstra. Hellere spillere med som spiller til et 8-tal fremfor spillere som hver gang spiller til et 6-tal, og en sjælden gang rammer 10-tallet.
AGF siden 1988 Blackburn Rovers siden 1993 Real Madrid siden 1994
Annonce