Snak

Mere indhold efter annoncen

Jesper Møller får sidste fire år som DBU-formand

fre 13. feb 14:00

Der er ingen modkandidater til formandsposten, når der skal vælges DBU-formand 8. marts på repræsentantskabsmødet i Aalborg - derfor bliver Jesper Møller genvalgt.



Læs hele nyheden her
Utroligt ingen stillede op mod Møller. Var man bange i de cirkler? Møller er ikke uden ridser i lakken og virker mere som systemets mand.
https://www.zetland.dk/historie/sOPAEnEx-a8l4v9jA-f67ce
Historien om at lukke Ruslands U-17 landshold ind i varmen igen. Og hvor er Møllers afstandstagen til UEFAs fredspris til tyrannen Trump?
Hyldest til I.C. Ravn, Godtfred Brøchner og Søren Høegh anno 1917
Hvad er der galt med Ceferin?
@Stenbak
Slettet. Det er infatino. Tog fejl mellem de to fodboldbosser.
Hyldest til I.C. Ravn, Godtfred Brøchner og Søren Høegh anno 1917
Hvad er der galt med Ceferin?


Lad os lege at Google også virker ved dig, så tænker jeg du relativt let vil kunne finde frem til hvad der er galt...den vil nok nogenlunde se ud som det her:

- Magtfuldkommenhed og vedtægtsændringer
- Det nye Champions League-format vægter penge over spillernes helbred
- Sikkerheds- og logistiksvigt ifm. Paris 2022
- Økonomisk ulighed og de store klubbers fordele
- Problemer med Financial Fair Play (FFP)
-Opsigelser og modstand internt i UEFA
JM er ok men lidt mere mod til at gå imod strømmen efterlyses.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jesper Møller har uden tvivl mange kontakter i både UEFA og FIFA, og det er muligt at de sikrer DBU mere magt og indflydelse, at være præsenteret af en mand som Jesper Møller Men han virker også glattere end en ål. En rigtig levebrødspolitiker som man yderst sjælden får et klart og tydeligt svar fra. Og jeg tror den slags lukkethed i forhold til pressen og offentligheden generelt er en fordel i de kredse. Mit indtryk er at de her store fodboldorganer er en lukket klub, hvor korruption og beskidte aftaler trives i bedste velgående. Men skal vi have et UEFA og et FIFA med mere åbenhed og gennemsigtighed, så burde DBU have en formand som formanden for det norske fodboldforbund Lise Klaveness. Hun har sgu noget mod og integritet til at tale dunder imod korruptionen i FIFA og UEFA. Her er min fornemmelse, at Jesper Møller bare holder kæft, fordi han er klar over at det kan svække hans egen karriere, hvis han forstyrrer den nuværende orden. Det er efter min mening ikke en sådan formand DBU bør have. DBU skal have en formand der tør sige sin mening, og udfordre den status quo der i alt for mange år har fået lov at eksistere. Og som i min optik er en alvorlig trussel for fodboldens fremtid.
Ingen tør stille op - pinligt....
Spændende hvem der tør melde sig, når der rent faktisk skal findes en ny formand til DBU....

Ceferin er forøvrigt ingen kordreng.... hans skeletter er der også rigeligt af - dog er korruptionen ikke så stor som Infantino... Der er vist ingen som kommer i nærheden af FIFAS præsident....
Man Utd og OB...... I den rækkefølge!
Manden er verfens kedelugsre mand. Han går nok efter en toppost i UEFA/FIFA hvor er der masser af brune kuverter. Vi kommer aldrig til, at høre ham kriticere noget. Han vil med glæde ønske terroristerne fra Rusland velkommen tilbage. De burde så udelukkes mindst de næste 100 år.
Danmarks Mugabe
Der findes desværre ikke andre argumenter for at genvælge ham end der ikke er andre kandidater! En glat politisk ål som er i fodbolden på grund af hans egne politiske ambitioner. Han er totalt usynlig i dansk fodbold og har alligevel fået en række møgsager på halsen a la hans passivitet ved Christian Eriksen-ulykken og hans efterfølgende lovning om en UEFA rapport der selvfølgelig aldrig kom, hans passivitet ved VM Qatar indtil det pinlige pressemøde hvor han var totalt rådvild og sikkert alene dukkede op fordi DBU-staben pressede ham til det, hans passivitet i dansk breddefoldbolds årelange krig, han stemte på egen hånd for Ruslands genindtræden i UEFA turneringer og måtte efterfølgende reddes af UEFAs spindoktorer med en søforklaring om at der ikke var tale om en bindende afstemning m.v. Hans eneste input har i mange år været at der bør bygges nye og store stadioner så DBU kan blive arrangør af slutrunder selvom DBU typisk ikke selv kommer med en eneste krone til finansieringen. Han har overlevet som formand i mange år fordi både breddefodbolden og eliteklubberne selv bestemmer over deres penge og aktiviteter hvilket i praksis betyder at de er ligeglade med hvem der er DBUs formand.
Annonce