Snak

Mere indhold efter annoncen
Geddar:

Hvad er det du snakker om. Hvis det er den lille periode på tre kampe, hvor det ikke blev til mange point, er det ikke hvad jeg forbinder med stiv kuling. Jeg snakker om længere perioder med modgang, ikke blot et par uger, hvor bolden ikke helt vil over stregen. For mig virker det lidt som om, at du prøver at skabe et vildledende narrativ, der bare ikke stemmer overens med virkeligheden. Men respekterer selvfølgelig din mening, og kan godt se hvor du kommer fra.
Jeg er stor fan af Zenit Skt. Petersborg
@TheFonz
Dette svar værner om tydelig mangel på fodboldforståelse. Du nævner Manchester City og Arsenal som kandidater til at være Europas bedste hold. Hvorfor har de så aldrig vundet UCL? Hvordan kan Europas bedste hold spille i Europa League? Hvordan kan Manchester City være det bedste hold i Europa når de ligger nr. 2 i ligaen, når Real Madrid ikke kan?

Bayern er det eneste gode svar, og det giver mening. Respekt til Bayern, men de har altid måttet se sig slået, når de har mødt Real Madrid.

Hvis du er så interesseret i at snakke øjebliksbillede, så kig på hvem der er den seneste vinder af Champions League. Det er det samme hold som for ikke så lang tid siden ydmygede Liverpool på eget græs.

Det er en håbløs diskussion at diskutere, hvorvidt Real Madrid er det bedste hold i Europa, især når du nævner Arsenal som kandidat. Én god sæson på 20 år er absolut ikke nok til at være med blandt de aller bedste. Igen, Arsenal er ikke engang top 10 all time klubber.
@TheGunner
Nu er der ret stor forskel på at være træner og anfører. Igen en analogi som ikke giver mening. Prøv i stedet at forholde dig til mit argument omkring spansk kutyme for valg af anfører.
Du nævner Manchester City og Arsenal som kandidater til at være Europas bedste hold. Hvorfor har de så aldrig vundet UCL?

Jeg snakker om hvem der er de bedste lige pt., ikke hvem der har vundet dit og dat tidligere i historien. Men i skrivende sekund. Historisk set, så ja, så er Real Madrid da uden tvivl "kongerne" af Europa med flest CL sejre osv.

Men helt i orden hvis det kilder det rigtige steder for dig at blive i troen om at Real Madrid er det bedste hold i Europa lige nu. Samt Arsenal lever huslejefrit i dit hoved.
moderator
Det er ikke kun de første tre kampe jeg refererer til, selvom holdet var ramt i den periode. 2. halvsæson gik der også en del knas i tingene, især i marts/april. Det formåede man også at vende. Og mod slutningen af sæsonen smed man top 4, og var nede i kulkælderen, og havde et stort arbejde foran sig med at få holdet samlet. Grunden den kultur man har bygget op, hvor Ødegaard også har været en drivkraft har det så betydet at holdet reagerede helt rigtigt på den nedtur. Og dét med Ødegaard som officiel anfører.

Medmindre du da ligefrem er modvillig ift. at sætte dig ind i det, så vil jeg anbefale især at du læser artiklerne fra Guardian og Athletic, hvor det beskrives hvordan Ødegaard er som leder. Indtil videre er der meget lidt kød bag påstanden om at Ødegaard ikke er en god anfører for Arsenal.
https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tacitus hvem synes du da så skulle være anfører? Kommer han til at være anføre i andre store europaske klubber, såsom City eller Bayern, Nej. Men lige nu er han vel vores bedste bud, IMO. Ser ikke hvem der ellers skulle være kaptajn. Du må vel have et godt bud til det går jeg da ud fra.

Nu bidrager jeg heller ikke selv, men lad os nu forhelvede jublede over Jesus er tilbage istedet for at argumentere om MØ skal være kaptajn.
moderator
Forestillingen om at evnen som leder skulle være betinget af alder og generel (altså ikke ledelsesmæssig) erfaring er i øvrigt pænt uddateret.
https://kortlink.dk/sudv
Du nævner Manchester City og Arsenal som kandidater til at være Europas bedste hold. Hvorfor har de så aldrig vundet UCL?

Så vidt jeg ved har porto vundet UCL vil du mene de er bedre en henholdsvis city og Arsenal.
@TheFonz
Samt Arsenal lever huslejefrit i dit hoved.
Denne type af udsagn, som er direkte oversat fra engelske udtryk gør ondt at læse.

Og som forsvarende mestre af den største klubturnering i Europa, vil jeg mene, at der er rigeligt belæg for at kalde Real Madrid Europas PT. bedste hold.

Et hold i Europa League kan aldrig være med i den diskussion.
Jeg kan sagtens forholde mig til det. At de har valgt at gøre det på den måde, er da ikke ens betydning med, at det er den eneste sandhed i verden - omend du da virkelig prøver!
Jeg vil ikke have en chef på mit arbejde, der er valgt ud fra tid i virksomheden og alder. De parametre giver ikke respekt i sig selv!
Det er som om du ikke vil forholde dig til de artikler, der henvises til? Og du vil heller ikke forholde dig til hvordan han rent faktisk agerer? Og du skal være velkommen til at analysere dig gennem Arsenals trup og komme op med din vurdering af den bedste kaptajn ud fra din logik. Det vil jeg med glæde se frem til.
Annonce