Snak

Mere indhold efter annoncen

Jobe Bellingham vinder Championship-pris

man 28. apr 2025

19-årige Jobe Bellingham er blevet kåret som sæsonens unge spiller i Championship.



Læs hele nyheden her
Virker lidt overdrevet. Og primært pga hans navn at han vinder prisen for bedste unge spiller.
Har du set mange Sunderland kampe så du virkelig ved hvad du taler om.
Virker lidt overdrevet. Og primært pga hans navn at han vinder prisen for bedste unge spiller.

Hvad baserer du din holdning på?
Hvor mange andre unge spiller har spillet fast på et hold der har spillet så godt i denne sæson? Det er virker lidt useriøst at sige han har vundet pga navnet. Men glæder mig til at høre forklaringen.

Han har hverken bidraget med mål eller assist i hele 2025 indtil videre.

Jeg har langt fra set alle kampe i Championship, men har set en god del.

Er bare ikke enig i hypen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Den holdning er nok baseret på hans stats som ikke er prangende. Enten har der ikke været nogen andre unge som har imponeret, ellers også har han haft en stor betydning for Sunderlands 4. plads udover sine stats, hvilket ikke viller undre, da Jude også har samme effekt på sine hold, hvor statsne i form af assist og mål ikke er det vigtigste.
Lies, damned lies and statistics
Mihailovic fra Millwall kunne også have været et bud. Det er ikke meget Championship jeg har set, men den smule jeg har har han set meget spændende ud. Og jeg kan se at han også har fået scoret godt med basser i kampen om at hive Millwall i playoff.
Silkeborg IF
Så sørget lillebror for at familien Bellingham ihvertfall vant et trofe iår :)
#Bodø/Glimt #ManUnited #Weareinlove
Han har hverken bidraget med mål eller assist i hele 2025 indtil videre.

Men det er jo heller ikke hans primære opgave, hvis han er defensiv midtbanespiller. Du vurderer vel heller ikke en angriber på, hvor mange tacklinger han vinder pr kamp?
Annonce