Snak

Mere indhold efter annoncen

Jublende 'Jobbe': BIF-debut var som en drøm

fre 12. jul 2019

Jesper 'Jobbe' Lindstrøm fik debut for Brøndby torsdag, og det var en meget, meget stor oplevelse for den 19-årige kantspiller.



Læs hele nyheden her
Kære bold.dk

I gør et fremragende job, og jeg er på jeres side flere gange om dagen - det bliver jeg ved med.

Men gør nu jer selv den tjeneste at læse korrektur på jeres artikler, inden I lægger dem op - især på artikler hvor det ikke haster med at "Komme først"..

Hilsen en hyppig og nogenlunde tilfreds bruger.
Brøndby * Roskilde * Manchester United * Dortmund * Real Madrid
Det er så pinligt at læse på spillere, der skal tale om tilhørsforhold og så videre, når man ved det er forkert..
Nordens største.
Er det en to årig der har skrevet denne artikel?
Sv: Jublende ´Jobbe´: BIF-debut var som en drøm

Det er så pinligt at læse på spillere, der skal tale om tilhørsforhold og så videre, når man ved det er forkert..

Det der er jo noget fis..

drengen har spillet i brøndby hele livet, været bolddreng. og kommet på stadion med sin far.
og nu fik han debut. det er da kæmpe stort !
@wendelbo
Familien kom ikke på brøndby stadion, men sødt nok I selv æder det rådt.
Nordens største.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@hovedstadendanskemestre

Kommenterer meget sjælendt på noget herinde, men du har overhoved ik styr på hva du snakker om. Jobbes familie har kommet på stadion i årevis, og har arbejdet som frivillige ved bl.a. Brøndby Cup i flere år. De har gjort sig i Brøndby inden Jobbe kom til klubben som 12-13 årig, så nej det passer meget godt det hele.
@hovedstaden....der blev så stille
Hahaha, ja jeg er egentlig også træt af at læse de evige "jeg har altid drømt om at stå foran xxx tribunen", men når man som fck fan går ind og kommenterer på det hos rivalerne, og det viser sig at holde stik, så fremstår man altså ret sølle... :-)
Det er da fint, at I kan linke til en brøndby-side.

Nu kender jeg så familien personligt, hvor jeg har haft sæsonkort til sektion 12 med hans storebror.

Apropos storebror, så har han haft FCK-trøje på, på jeres stadion i en kamp imod AaB eller et anden ligegyldig klub ift. at have den trøje på - det havde han udelukkende for at provokere jer.

Forældrene var begge FCK-fans indtil sønnen kom til brøndby, ligesom det gør sig gældene for storebroren. Jeg har faktisk en ven, som til seneste pokalfinale var ved at pande Jobbe´s storebror en, fordi han synes det var så klamt at han prøvede at være en af ´brøndby-drengene´, når nu familien var FCK-fans indtil Jobbe valgte brøndby fremfor FCN.

Det her er et billede, som familien postede på facebook, tilbage i tiden https://imgur.com/a/G7IaffN

Så I æder bare jeres patos-pis rådt, men som resten af jeres forestillinger om jer selv og jeres klub, så er den bygget på løgn og latin.

Edit: Fjernet navn i billede.
Nordens største.
Annonce