Snak

Mere indhold efter annoncen
Jaaaaa, det er bare i orden Peter Fumlegaard.

Det vil da helt sikkert, without any doubts være den korrekte løsning.
Det må være op til klubberne og Politiet at løse dette og det kan bare gøres så nemt at man afspærre udebaneafsnitterne og beder folk om at de kun kommer ind i busser og så eskorteres derfra indtil de er tilbage "hjemme" ved deres respektive stadion.
Arsenal og Viborg.
Udfør derbys med 50% kapacitet. Se om man kan regel det sådan at det kun er familier der har adgang. ( har ikke løsningen på hvordan det gøres) . Er der maskering stoppes kampen i op til 15 min for at få vedkommende til at droppe det.
Gøres det ikke fløjt kampen af.

At 7/11 eller tankstationer raseres andre klubber fans overdænges med flasker osv. og klubberne bare nægter at tage ansvar er flovt.

Min egen klub AGF giver karantæner hvis man offentligt sætter klubben i dårligt lys. Løser ikke alle problemer, men har ihvertfald fjernet de største spader fra stadion. Og det er trygt at se fodbold både ude og hjemme. ( så længe man ikke skal til Brøndby)
AGF og kun AGF!! KSDH!!
@YouDontSay:
En fodboldkamp er et privat arrangement afholdt af en privat virksomhed, og derfor skal den danske (og vel især den københavnske) befolkning ikke udsættes for fare og betale for den ballade der er hver gang. Rockerne får jo også forbud mod klubfester når de heller ikke kan styre sig, og selv de smadrer ikke tog og butikker så ofte som de to andre grupper.

Du bliver ikke straffet for at en privat virksomhed får et forbud, det eneste der skal ske er at FCK/BIF skal returnere den tabte værdi af et sæsonkort og så kan du se kampen i fjernsynet. Det reelle spørgsmål er hvorfor du synes resten af befolkningen skal udsættes for det pjat, fordi du ikke kan finde ud af at lave noget andet de 4-5 gange om året der er et derby?

Hvis kunderne i dit lokale supermarked gik ud og smadrede løs på mennesker og ting tænker jeg også at du ville have det skidt lukket, fremfor at politiet skal eskortere dem og dit lokale trafikselskab også skal tage ansvaret for deres lort.

Det er som om konceptet om fri vilje og eget ansvar er forsvundet fra et vist segment af befolkningen, selvom det faktisk ikke er hverken DSBs, Movias (eller hvem der nu har busser m.m. i KBH), statens eller kommunens ansvar at der afholdes privat arrangement i Parken og Brøndby Stadion. Løsningen er derfor at fjerne tilladelsen til arrangementet helt eller til at have gæster til det: det er lige præcist sådan en offentlig myndighed tager ansvar for samfundet som helhed, de skal ikke beskytte eller tage hensyn til din klub.

Det er fuldstændigt vanvittigt at lade som om det er fremmede der lige hiver en trøje på, og dermed ignorere problemet.
Så slår kommunismen til igen
Så slår kommunismen til igen


Sikke dog en uintelligent kommentar. Kommet over fra nationen?
FC København <3
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kunne man ikke bede klubberne dække udgifter til politi og lignende, med overtids betaling.

Alligevel vildt klubber skal tjene penge på sådan en kamp, men Danmark tabet en formue.
@Zinras
Spot on +1
Det er på tide at lukke helt for tilskuere. Der har været rigeligt med advarsler og ingen andre en medier og fans af de 2 klubber, går op i om den kamp er med eller uden tilskuere
@Zinras
Spot on +1
Fortæller lidt om en politikers IQ. Balladen foregår udenfor stadions. De tosser der vil balladen, laver balladen. En politikker skal ikke bestemme om straf til fodboldklubberne. Han kan i stedet give mere magt til politiet. Men at blande sig i klubbernes tilskuerstraffe skal han blande sig helt udenom. Det har man andre instanser til at tage sig af. Og jeg håber at klubberne lykkedes med at finde de røvhuller der ødelægger det for os andre!
Annonce