Snak

Mere indhold efter annoncen

Juve-boss stopper: Tak til Real og Barca for Super League-mod

ons 18. jan 2023

Onsdag forlod Andrea Agnelli sin post som præsident i Juventus. I sin afskedstale takkede han Real Madrid og FC Barcelona for at vise mod overfor UEFA i forbindelse med oprettelsen af Super League.



Læs hele nyheden her
Endnu en korrupt fætter. Burde i stedet være sparket ud på røv og albuer til det nærmeste fængsel.
Tre ekstremt fallerede og usympatiske præsidenter der vil redde europæisk klubfodbold, den er vist god med dem.
gunner since 94’
Jeg er ikke fan af tanken om en SuperLeague. Men jeg er heller ikke fan af UEFA´s korrupte hegemoni. Men det er interessant at den (alle)største fan-modstand mod en SuperLeague ser ud til at komme fra Premier League som vel er den af de helt store ligaer der har skævvredet fodbolden mest de sidste mange år. Og hvor strukturen tillader at man bryder både FFP og at klubberne bliver legetøj for udenlandske rigmænd

Altså kan man argumentere for at en stor del af drivkraften bag en SuperLeague har fået sin gnist fra netop Premier Leagues uregerlighed igennem de seneste 30 år.
Han har jo ret i at den er helt galt med UEFA og skævvridning. Men måske det skulle have været på en anden måde der skulle være sket ændringer.
interessant perspektiv. tankevækkende at uefa fik så stærk opbakning i den situation fra psg og pl, som vel nok er det hold og den liga der pt har størst økonomisk fordel af nuværende setup
Annonce