Snak

Mere indhold efter annoncen
@ilsemprelaziale

Men Vecino fik jo også det røde kort. Og det er jo ikke den skade, han påfører Mandzukic, som i sig selv skal bruges til at bedømme, om han skal have rødt kort. Det er for mig at se snarere, hvor bevidst stemplingen i grunden er, når han kommer løbende i høj fart imod en bold, som lige har skiftet retning. Er det måske lige hårdt nok at bedømme, at det var noget, han 100% gjorde for at skade Mandzukic i farten? Er det realistisk, at han overhovedet kan nå at tænke det? Måske, måske ikke...

Pjanic kommer flyvende med det ene ben og den ene arm hævet direkte mod Rafinha. At der intet sker ved den situation, hvis vi nu køber ind på præmissen om at dømme en spiller på hans synlige intention med en tackling, giver bare ikke mening.
.
Dejligt med en sejr over Inter M....
Fantastisk sejr. Fantastisk udvikling Serie-A har fået sig. Vigtigt at Rom-klubberne har banket Milano-klubberne bag sig. Det bliver spændende næste år. Hvilke af Milano-klubberne fyrer sin træner først? hmmm.
Det røde kort til Vecino kan nu godt forsvares. Jeg synes, at han sagtens kunne have undgået den stempling.

Den kendelse er heller ikke problemet. Det er, at Pjanic laver et stort frispark til gult, som han slipper for.
@Foggy

Det røde kort til Vecino kan nu godt forsvares. Jeg synes, at han sagtens kunne have undgået den stempling.


Det benægter jeg heller ikke, det er unægtelig en grim situation. Og måske er det udtryk for Inter-briller, at jeg lader tvivlen komme Vecinos intentioner til gode. Men at den skal dømmes så meget hårdere end Pjanic, som åbenlyst har en aggressiv og farlig hensigt med at gå i nærkampsduel med Rafinha, går over min fatteevne.
.
Mystisk optræden af Inters målmand ved alle scoringer.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Inter..4ever: det har jo ikke noget at gøre med intentioner? Han kommer voldsomt ind i den og stempler ham, rødt kort. Så kan hans intentioner være nok så rosenrøde, skaden er sket.

Pjanic, tja han skulle have haft sit 2. Kort. Det fik han ikke - alligevel vælger Inters træner at få en hjerneblødning og tage Icardi ud. Så gør man heller ikke sig selv en tjeneste, for at få marginalerne med sig.

Iøvrigt fedt at Pipita får scoret til sidst, han sætter ikke en fod rigtigt i hele kampen og alle skriger på han skal ud, migselv inkl. Også scorer han, stærkt! - okay, han sætter måske fortsat ikke en fod rigtig i hele kampen, men han bruger hovedet ;)
la vecchia signora
Har fulgt Serie A tæt i 22 år. Nogle ting ændrer sig åbenbart bare aldrig. Jeg begriber ikke man kan se sig selv i øjnene og forsvare det hold, uagtet at man er fan. Synd for Inter, synd for Napoli og mest af alt synd for Italiensk fodbolds omdømme.
Er der ikke offside på Juves første mål? Jeg undrede mig lidt over, at det overhovedet ikke blev nævnt. Ellers en underholdende kamp.
Og så tænker man, hmm hvem mon manden holder med? Kan det være Roma? Sampdoria? Torino? Så tjekker man lige tidligere indlæg og det åbenlyse åbenbare sig: En merda, jamen jamen - et chok for alle
la vecchia signora
"Synd for Inter"

Aldrig.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Annonce