Snak

Mere indhold efter annoncen
@Bub

Og hvorfor så det?

Juventus har en sund økonomi. De er såvel som de andre største (ikke nødvendigvis bedste) klubber ikke afhængige af sugardaddies, da deres indtjening ved siden af evt. sportslig indtjening er så enorm.

Derudover laver Juventus endvidere nogle store salg. Selv uden at sælge Pogba ville det formentlig stadig hænge glimrende sammen.

Læs evt. nummer 3 her
http://www.uefa.com/community/news/newsid=2064391.html
Manchester United
Interassant køb. Ham skal man holde øje med.
Interessant, bestemt, men det virker til at han er blevet overhalet lidt indenom af Jesus på hype i Brasilien.

Barcelona jagter angribere som Vietto, Lacazette, Gameiro, Jonas osv, selvom de har førsteret på Barbosa. Virker lidt spøjst, hvis han skulle have vist verdensklasse-potentiale over det sidste år, når Barcelona nu engang med Neymar har bevist at de tør satse på unge brasilianere. Og det kan ikke have noget at gøre med foreign-reglen, for de jagter som sagt andre sydamerikanere
Manchester United
Ingen har nævnt hvor meget frikøbsklausulen er på?
Den er eftersigende 20 mio euro. Santos ejer kun 40% af spilleren, og familien ejer ligeledes 40%.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
På ingen måde. Juve har en sund økonomi og med et salg af pogba går køb og selv stort set lige op.
Folk har da overhovedet ikke fulgt med i Juventus de seneste år, hvis de undrer sig sådan over de økonomiske muskler.
Juventus må have krævet, at tilbud på Pogba skal være gældende i for eksempel en uge eller 10 dage.

Forstået således, at Juventus i den periode kan aktivere tilbuddet, hvis de ønsker det.

Mon ikke de har sådan nogle tilbud liggende, så de kan få 700-900 mio. i kassen, hvis de ønsker det.

Nu er de så ved at sikre sig, at de at kan få nogle spillere ind, før de reelt sælger Pogba.
Hælt ærligt - Jeg synes faktisk at Gabriel Barbosa er en smule overvurderet. En ung brasiliener med en håndfuld mål i støvlerne i den hjemlige liga, og så får de så meget hype.
Selvfølgelig er de store klubbers scouting af spilleren bedre end min viden om ham - Men jeg synes ikke at han er fra øverste hylde.
FC Nordsjælland siden 2007 Sympatiserer med Vejle Boldklub.
@ligepå

Bygger du det på statistik, eller har du rent faktisk set ham spille?

Har ikke selv set ham, så kan ikke udtale mig om hans niveau. Men af og til bliver de brasilianske spillere talt meget op - men det hænder jo også, at de lever op til deres hype, som man så det med Neymar fx.
Annonce