Snak

Mere indhold efter annoncen

Juventus ophæver kontrakten med Aaron Ramsey

tirs 26. jul 2022

Juventus bekræfter tirsdag aften, at klubben har ophævet midtbanespilleren Aaron Ramseys kontrakt.



Læs hele nyheden her
Den blev dyr….
Alt for dyr. At Juventus overhovedet skrev kontrakt med ham er stadig en kilde til en del undren for mit vedkommende.

Det skal dog ikke afstå mig i at fejre at han endelig er ude af vagten. Nu håber jeg så bare at klubben også kan slippe af med Arthur og Rabiot, og så få signet en kvalitets spiller til VB, en CB mere så man slipper for at Rugani og Danilo er første reserve til Bremer og Bonucci, og så en CM mere.
Juve per sempre! Kæmpe fan af Sergej Milinković-Savić
Så skal Juventus købe Zaniolo, som rygterne lyder på
Ramsey var top klasse i Arsenal når han var skadesfri og i form. En kulturbærer der skulle være blevet i Arsenal, men gik nok efter pengene….
Når AGF er det tid?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
hvad i himlens navn juve skulle med alle de midtbanespillere på samme tid er en gåde. De burde fyre deres sportdirektør. Tænk sig at hente arthur, rabiot og ramsey i samme vindue uden at bruge nogen af dem. PINLIGT
@biiiib

Det ville klæde dig at følge lidt med i tingene, når du sådan kaster om dig med store floskler.

Det var Paratici, der i sin tid hentede Arthur, Rabiot og Ramsey. Paratici er nu i Tottenham, og det er i stedet Arrivabene og Cherubini, der sidder på posterne som sportsdirektører i Juventus. Det ville derfor være liiidt mærkværdigt at fyre de to herrer på baggrund af noget, som den tidligere sportsdirektør gjorde - synes du ikke?

I øvrigt mener jeg ikke, at man som sådan kan klandre Paratici for, at de tre gutter ikke blev en decideret succes. Arthur-handlen var i øvrigt med til at give plus-valenza i et tiltrængt regnskab, og Rabiot var vel nok et af de største midtbanetalenter i verden, da han skiftede til Juve. Ramsey havde derudover en status som profil for Arsenal.
CV, det er nu du viser hvad du kan.
Hold nu kæft....hvem var den uduelige klovn, der hentede Ramsey til at starte med??

I Rusland var han blevet skudt bag det ene øre i en kælder, et eller andet sted
"En kulturbærer der skulle være blevet i Arsenal, men gik nok efter pengene…"

Det gjorde han ikke. Han ville helst have forlænget, men det passede ikke ind i trænerens planer.
Annonce