Redigeretons 22. okt 13:20
Skiftet er vel "ongoing", Seir har bare ikke opdaget det.
Baseret på hvad? Der har været snak om "tronskifte" de sidste 3-4 år. FCM har også tidligere vundet mesterskaber og spillet CL uden det for alvor har medført et skift.
FCM leverer allerede bedre i Europa
Igen, baseret på hvad? FCK spiller CL, FCM spiller EL, det lidt svært at sammenligne på tværs af europæiske ligaer og modstandere. Det er dog korrekt, at FCKs kampagne sidste sæson ikke var pragende, på trods af man gik videre fra ligafasen.
Europæisk Koeffcient mæssigt haler de også stille og roligt ind på FCK.
UEFAs koefficienter kører over en 5-årig periode. FCM har 30.750 point. FCK har 49.375 point over perioden. Så jeg ved ikke, hvordan du definerer at de haler ind? Hvad er startpunktet? Det jo klart at FCM er kommet tættere på ift. den udvikling de har taget, hvorimod det er sværere for FCK at tage endnu et skridt op.
På oddset er årets mesterskab allrede tippet mod FCM.
Odds er et øjebliksbillede. Om 2 uger kan det være omvendt, det kan man virkelig ikke bruge til særlig meget vedr. et tronskifte hvert fald, men mere hvor holdene står lige nu.
Så tronskiftet har vel fundet sted og der er vel to der deler kronen lige nu.
Igen igen, baseret på hvad? Der er vel nærmest ikke et eneste punkt, hvor FCM er foran FCK, andet end på nuværende form og træningsfaciliteter. Men det vel næppe nok til at danne et "tronskifte".
Og lige her til sidst, jeg mener at FCM gør det pisse godt, og jeg har stor respekt for det de har opnået, men jeg synes nu alligevel ikke rigtig at der er noget fakta, der sådan for alvor bakker dit indlæg op ift et "tronskifte".