Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja det må betegnes som lidt af en bombe. Jeg er dog lidt skeptisk på om det er det FCK har brug for pt. Spændende udvikling må man sige.
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
@Wise1964 og mikkelbendtzen92

Fuldstændig enig.

Som FCK fan er jeg ikke ubetinget begejstret for nyheden. Dog er jeg gammel nok til at huske både, Thomas Rytter, Allan Nielsen, CV og andre.

MEN det er fuldstændig utilstedeligt at komme med dødstrusler eller lignende.
Så er fremtidens angreb sikret
nu viser vestegnens hvor meget hjerne de har , klaphatter
Nu så vi et svagt, svagt tyrkisk mesterhold i parken i går, nærmest under superliganiveau

Det sammenholdt med et mål i 14 kampe i Tyrkiet tyder alt på at Wilczek er brat på vej ned, alderen begynder at trykke.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvem er egentligt agent for KW?

Jeg er med på, at han ikke blev tvunget til Tyrkiet, men blot fordi man træffer ét dårligt valg, behøver man jo ikke træffe et potentielt endnu dummere valg efterfølgende?!

FCK kan øjensynligt tilbyde ham en bedre kontrakt, men ville de ikke hellere ha´ haft Damen? Og betyder det så, at KW siger ja til et tilbud, som ikke var godt nok til Damen?

Når det er sagt, falmer KWs kærlighed og tilhørende udtalelser til Brøndby helt og aldeles, såfremt han foretager det forbudte skifte. Det er sgu tilladt at bruge hjernen - og glemme ussel mammon for én gang skyld!
Sjovt
Hvad siger FCK fansene til det? Blev han ikke beskrevet som en voldsmand der ikke hører hjemme på en fodboldbane?


Det blive dog fedt at se hvad Wilczek kan udrette i FCK specielt i lyset af diskussionen om hvem der er den bedste angriber af Wilczek og N´Doye. Nu giver det da så et bedre sammenligningsgrundlag.

Jeg kan ikke rigtig se ideen med at hente KW til FCK - bare en til halvgammel spiller der risikerer at løbe ind i stribevis af skader. Med Wind tilbage i topform og Kaufmann, Santos, Daramy og Fischer er der mange muligheder afhængig af modstander og taktik.

Synes det er langt vigtigere at få styrket midterforsvaret og få en bisse ind på den defensive midtbane. Zeca har været outstanding men han kan ikke klare den alene og han har ikke personligheden til at hive holdet op når det kniber.
FCK Leeds United Real Madrid
Tja, havde da gerne set ham blive sidste sæson ud i stedet for det her stunt. Men det kommer altså ikke til at forstyrre min nattesøvn hvis han ender i FCK..

Fodbold er business og hvis FCK kan betale mere end BIF (både løn og transfer), så ender han i FCK. Manden skal jo tænke på fremtiden og lave så god en kontrakt som muligt. Og så har han jo altså kun været i Brøndby i 4 år..

Dog klinger følgende fra brondby.com lidt hult her godt 8 måneder senere. Men mener BB engang påpegede, at spillere selvfølgelig siger de rigtige ting for at please deres fans..

- Jeg er utrolig stolt af at have repræsenteret Brøndby IF og opnået de milepæle, jeg har. Det er en ære, jeg altid vil have med mig, og især pokalfinalesejren i 2018 står for mig som et stort højdepunkt i min karriere.

- Jeg skylder alle i og omkring Brøndby IF en stor tak for, hvordan min familie og jeg er blevet behandlet i hele min tid i klubben. Det betyder meget for mig, og jeg har ønsket at betale tilbage, hvilket betød, at jeg sidste vinter forlængede med klubben. Nu håber jeg, at de sidste detaljer falder på plads på mit besøg dernede. Det har været vigtigt for mig, at klubben bliver kompenseret, og jeg er taknemmelig for, at klubben giver mig og min familie muligheden for at tage på endnu et udlandseventyr. Sidst, men ikke mindst, så kan jeg kun bekræfte, hvad alle Brøndby fans siger; en gang Brøndby, altid Brøndby. Brøndby vil altid være i mit hjerte.
Annonce