Hvad siger FCK fansene til det? Blev han ikke beskrevet som en voldsmand der ikke hører hjemme på en fodboldbane?
Desperate tider. Jeg ville have det fint med ham. Wind bliver go to guy næste år, men jeg kan sagtens se ideen i et rutineret alternativ til Kauf og Mo som de kan læne sig lidt op ad. Det vil i min optik blive et kæmpe pres at ligge på to så unge spillere, så at have et erfarent alternativ, tilmed en med så imponerende erfaring med Superligaen - bemærk i den forbindelse at Ståle allerede taler must win om næste sæson. Hans skadeshistorik giver ikke grund til bekymring, modsat Damen og Fisch. Det giver fin mening for mig. Dertil er det en sjov stikpille til Brøndby! Giv manden nr. 32, så kører vi!
Det er mere Brøndby og Kamil selv jeg tænker kan tabe på det. Hans eftermæle på Vestegnen ryger ud af vinduet, hans løn falder (må det formodes) og Brøndby skal nu høre på FCK fans... Av. Håber ikke BIF kører en kontra og henter Damen!
Synes det er langt vigtigere at få styrket midterforsvaret og få en bisse ind på den defensive midtbane. Zeca har været outstanding men han kan ikke klare den alene og han har ikke personligheden til at hive holdet op når det kniber.
What? Nu kan det være at jeg misforstår hvad du mener med bisse, men Zeca er da nærmest den ene ting holdet faktisk har haft kørende for sig i år? Zeca er da netop ham der skal være (og er) bissen og bolderobreren på den defensive midt? Skal hans makker derinde være en kopi uden offensive kompetencer? Det giver ingen mening for mig. Jeg tænker helt modsat at vi skal have en makker til Zeca a la Delaney (boks-boks) der kan bringe noget mere offensivt omend ham gerne må have lidt mere fysik end Falk der så kan tage en kant.
Midterforsvaret er jeg enig med dig i skal styrkes. Nelsson er klasse, Bjelland er fin men svær at stole på med hans skader og han virker til at lide under aldrig at spille kontinuerligt, Papa skal videre og Ragnar kan blive hvis han accepterer en sekundær rolle. Zanka må være drømmen!