Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
"Jeg tvivler stadigvæk på at det sker, men skulle det ske, så er der flere tabere end der er vindere"

"Ståle, fordi han viser han kun kan fungere med en ordentlig kleppert oppe foran og tilsyneladende har haft svært ved at finde et nyt navn. Lige præcis den type, burde være muligt at finde. Signalet i at købe ham, vil skabe ballade og det vil, for en stund, flytte fokus væk fra ham. Jeg tror godt at han ved, at det er hans historie og det flotte resultat i EL der holder ham i live pt., men han er kommet tættere på en afslutning og næste sæson kan være hans sidste."


@HGW
Det er sgu en rimelig alternativ logik at Ståle skulle være taberen her? Han henter en spiller der for 6 måneder siden scorede 17 kasser i den liga som han gerne vil vinde og han betaler et meget lille beløb.
Er Ståle en taber fordi han ikke finder et nyt navn? Skulle han have snuppet en Mraz eller er det bedre at gå med en der har bevist sig i ligaen? Er Ståle en taber fordi han henter en spiller der passer ind i det system han gerne vil spille med en stor angriber forrest? Det er logikker jeg slet ikke kan følge, det virker mere som fornuft. At der så kommer til at være en masser frem og tilbage pga fans og tilhørsforhold er så en anden sag, men mon ikke de kan sætte sig ud over det?

Er det ikke bare rønnebærerne der er sure her?

Dette er en signatur.


Tanke: Vi tager den lige en gang til.

Vallensbæk elsker FCK
Slemmere end brandstiftelse der nærmede sig drabsforsøg?


Slap af. lol Lyver du bevidst eller aner du bare ikke, hvad du snakker om? Manden var jo endt i fængsel i mange år, hvis det overhovedet havde været tæt på den officielle dom.

De smed en røgbombe gennem et vindue. Det kan simpelthen ikke tolkes, som du forsøger at gøre. Det var idioti på en gigantisk niveau, som selvfølgelig også er kriminelt og derfor skal straffes, men at kalde en røgbombe for grænsende til mordforsøg er noget af det mest ubegavede, jeg længe har læst, og der er ellers rigeligt andet at tage af herinde.

De blev dømt for forsøg på brandstiftelse, men selv det virkede mest af alt som et forsøg på at sætte en hård linje for den slags handlinger. De tåber, som stod bag den handling, virkede så ubegavede, at jeg slet ikke tror, at de havde nogen anelse om, at en røgbombe kunne sætte ild til noget.
Det siger vidst mere om dig selv end noget andet, hvis du mener at det jeg skrev er mere ubegavet end hvad jeg svarede på, så er du nok hellere ikke den skarpeste kniv i skuffen.


Slap af. lol Lyver du bevidst eller aner du bare ikke, hvad du snakker om? Manden var jo endt i fængsel i mange år, hvis det overhovedet havde været tæt på den officielle dom.


Det var nok lidt overdrevet, men det er da ikke utænkeligt at de havde fået fyret hele bogen efter sig. Når man bliver dømt på "forsøg på brandstiftelse" og der er mennesker inde i det man forsøger at brænde, ja så skal du da ikke blive overrasket hvis du også får sigtelsen "drabsforsøg" kastet på dig også. Men lad os bare lade rettens ord være det sidste der.

De tåber, som stod bag den handling, virkede så ubegavede, at jeg slet ikke tror, at de havde nogen anelse om, at en røgbombe kunne sætte ild til noget.


Det holder næppe i retten.
Superliga og FCK fan
Jeg forstår ikke FCK hvis de henter ham, da jeg til hver en tid ville hente en yngre spiller som der både er potientiele i, man ikke ser blive dårligere med det samme, og som man også kan sælge videre. En spiller som Andreas Skov Olesen ville f eks være meget bedre at hente for FCK, trods han har en højere transfer.


1. FCK har de unge angribere. Wind, Kaufmann og Daramy. De mangler netop en erfaren angriber der kan lave kasser under pres, lige som Damen sidste år. En der kan tage noget af ansvaret og de unge kan læne sig op af. Damens skader betyder desværre at det ikke kan være ham, men jo mere jeg tænker over det jo mere begynder Kamil at ligne den logiske afløser.

2. Andreas Skov Olsen er langt fra aflyst pga Kamil. Kamil er ikke en dyr spiller hvis vi ser på hele pakken. Pep Biel kostede væsentligt mere, FCK har råd til en Wilczek uden det påvirker transferen på højre kanten og i midterforsvaret. Hvis noget så er er dette en billig løsning på et normalt ellers dyrt problem. Det er svært at finde en dygtig angriber, se bare i FCM hvor ham Kaba kostede kassen. Nu fandt de en væsentligt billigere end Kaba, så mon ikke der er penge til en Zanka (hvis han strækker sig lidt) og måske en Lucas Andersen, en Andreas Skov Olsen eller Jacob Bruun Larsen. FCK og Lars Seier har før givet udtryk for ambitioner, og det er der vi skal op når nu FCM ser ud til at vise muskler med Pione.

Jeg mener at Wilczek ligger lige til højrebenet for FCK. Kvalitet ind til billigere end hvad de normalt bruger på en angriber, ud med Santos, ud med Thomsen og ud med Papa. Ind med Zanka og Skov Olsen/Andersen/Bruun Larsen. Bum.
Annonce