Snak

Mere indhold efter annoncen
GF43ever - Det er da vist din kommentar der er grænsende til grin. OB holder AGF fra at score og da de så får chancen for en kontra og er igennem bliver der lavet frispark som ‘forhindre OB en oplagt scoringsmulighed’ så der kunne været stået 2-0 og så tror jeg luften som allerede var næste ude af ballonen var blevet helt flad. Det er klart vi ville gerne have haft bolden mere end vi havde og fået spillet længere væk fra mål, men det er nu sådan at være oprykker og spille mod nummer 1 på udebane. At have bolden betyder jo ikke nødvendigvis at man vinder.
Han er fra Århus ,så derfor.....
OB havde eller viste jo intet. Situationen med Dalgsgaard, kan dømmes begge veje.

Omvendt kunne Arnstadt også have fået straffe i stedet for gult. Ashou burde være sendt i bad tidligt i 2.halvleg, og så kunne der nemt være dømt rødt på stemplingen på Dalsgaard til sidst.

OB ville ikke eller kunne ikke. Havde de overhovedet 5 afleveringer i streg?

I har et fint hold, og bliver helt sikkert rigtig gode næste sæson. Og slå gerne FCM på søndag.
Der er rigtig mange kendelser i går som ligger i gråzonen.

Frispark til Jesper Hansen.. Han holdes tydeligt, og den kan sagtens forsvares. Modsat var den ikke dømt er jeg ret sikker på VAR ikke ville gribe ind heller. Altså vælger man at lade dommerens skøn på banen gælde, som man jo gerne vil så ofte som muligt (Råber Fans om tit!)

Straffe til Arnstad.. Den kan godt dømmes, men OBeren trækker sig og derfor er det også helt fint ikke at give det. Igen lader man dommerens skøn være gældende når det ligger i gråzonen - Det gule kort for film er dog hårdt.

Askou gult nummer to.. Han bliver reddet af at Prutos ikke vil give rødt, for den er alle dage til gult. Men VAR må ikke tjekke det, da det ikke er Direkte rødt.

Dalsgaard rødt. Igen en af dem hvor det er en vurdering. Både gult og Rødt kan forsvares. Kahl er inde på midten, og Ganaus er ude i siden. Det er en vurdering om man mener det er oplagt at Ganaus kan trække ind i banen og komme til en HELT fri afslutning, uden Kahl kan genere ham.. Igen lader man dommerens skøn på banen gælde.

Og så vi ljeg slet ikke ind på tacklingen i overtiden...


VAR laver ikke "mange" eller store fejl idag (foruden den sidste som jeg ikke forstår). For rigtig mange af dommene er i gråzonen, hvor begge ting kan forsvares - og netop i de situationer skal man lade dommerens kald på banen gælde, for at give det bedst mulige flow i spillet.
Det virker ikke til at Putros var glad for at give straffe eller røde kort.
Hvis han skulle være holde med AGF eller være hjemmedommer, så havde han da givet det straffespark...
Ligeledes rødt efter tacklingen på Dalsgaard.
Den er jo soleklar. Omvendt kunne Dalsgaard sagtens have fået rødt tidligere. Gult kan dog godt forsvares.
Putros skal oppe sit niveau.
Det annulerede mål. De(t) manglende straffespark. De manglende mange gule kort til Bertel Askou og Dahlsgårds manglende røde kort er alle situationer, der kan diskuteres. For og imod. Det kan jeg leve med.

Jeg kan dog ikke erindre at jeg har set et større rødt kort end den stempling lige under knæet! Hvordan i himlens navn kan den give gult kort?!!! Hvis der er en forseelse er det da for helvede det største røde kort i verdenshistorien. Fair nok at Putros ikke ser den, det havde jeg heller aldrig forventet. Men, helt ærligt, sad VAR-vognen fast i snedriverne? Var de ude og hente pølser, Var de taget hjem for at se Barnaby?

Please, forklar mig hvordan den kan takseres til gult?
KSDH!
Der har vel altid været særregler for keeperen i det lille felt, hvorfor der også er mere fokus på ham. Man må ikke holde fast om ham, så han ikke kan flytte sig. Hvad der sker mellem Knudsen og Grot er vel ikke aktuelt, da det ikke har direkte påvirkning på spillet. Det må du vel indrømme at omklamringen af Hansen har.

Er enig om at den er tynd, men den kan selvfølgelig sagtens dømmes.

At det er ringe at han er så nem at hylde ud af den er så en anden sag, og farligt, for den vil ikke altid blive dømt til hans fordel.
Putros har jo altid været en omvandrende skandale. At påstå han evt skulle holde med AGF er totalt langt ude. Han dømmer som vinden blæser i alle retninger, og har alle dage været totalt selviscenesættende ligesom Mads Kristoffer Kristoffersen.
AGF siden 1988 Blackburn Rovers siden 1993 Real Madrid siden 1994
Jeg var noget rystet over den taktik Zorninger havde lagt ned over spillerne. Det der med lidt spil til hinanden og så en lang bold frem til en AGF´er. Husker kun en enkelt gang i løbet af kampen at en OB´er erobrede den.
Er derfor usikker på om Zorninger er oppe på beatet i det taktiske.

Så stor kvalitetsforskel mellem de to hold behøvede der ikke at være. Men klart at AGF var bedst.
Og næste OB-kamp er mod FCM hvor ingen vil kunne komme på holdet og næppe heller på bænken. Men OB har en chance fordi FCM ubevidst vil fokusere på Europa Lique. Det har vi set så mange gange.
Annonce