Snak

Mere indhold efter annoncen

Kamp holder Real Madrid-spillere fra Ballon d'Or

man 22. sep 15:39

Real Madrids spillere kommer ikke til at være stede til Ballon d’Or-ceremonien, fordi den spanske storklub har kamp tirsdag.



Læs hele nyheden her
Hvorfor skulle de dog også komme?

Denne award mistede alt troværdighed for længe tid siden.
At Snejder, Ribery, Van dijk, Lewandowski og Haaland ikke har en, viser bare hvor lam den award efterhånden er.

Utroværdig popularitets konkurrence.
Uden at tage noget fra verdens bedste spiller, så har Messi i hvertfald mindst en for meget. Enig med første indlæg, popularitet er her nøgleordet.
Synes nærmere en for lidt. At Modric vandt det år var absurd.
Penalty to R Madrid
Det er også bare pissesvært at lave en objektiv afstemning, når der er så mange følelser i fodbold.
Når det er sagt, så er det mig også ubegribeligt at en spiller som Rodri kan vinde den - jeg ser rigtig meget fodbold - og jeg kan bestemt ikke lide City og ser derfor meget få kampe med dem, men jeg ved knap nok hvem han er. Han gør ikke meget væsen af sig. Var det en spiller som KDB eller Haaland, så var det en anden sag - dem ved alle hvem er.
Kom så de Hvii'e
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Åh nej da hvordan skal Balloon d´dor dog nogensinde overleve al den klasse og storhed der kommer til at mangle ved arrangementet🙄

Når det er sagt, så er det mig også ubegribeligt at en spiller som Rodri kan vinde den - jeg ser rigtig meget fodbold - og jeg kan bestemt ikke lide City og ser derfor meget få kampe med dem, men jeg ved knap nok hvem han er. Han gør ikke meget væsen af sig.


Jeg er sådan set enig i, at Ballon d’Or i sig selv er en lidt fjollet begivenhed. Men at du dårligt ved hvem Rodri er, er hverken Rodris, France Footballs eller vores andres problem. Det må være din egen skyld. Du kunne bare have tændt for fjerneren, da der var EM sidste sommer.

Påstanden om at han ikke skulle gøre “meget væsen af sig” er dog for dum. Men ja, det beviser da, at du ikke så ham spille fodbold, inden han vandt ballonen. Og så skulle du måske bare lade være at have en holdning til det.
"... once more it's all about defeating our own demons. Always with the demons. Tottenham's greatest adversary is Tottenham."
Popularitet skrives der i indlæg her i strengen, men der er vel ikke noget i vejen for, at nomineringen/afstemningen af verdens bedste i sig selv er populær - kun hvis den kan karakteriseres som populistisk. Og det er lige præcis det, som jeg tænker, er hele problemet omkring setuppet i Ballon d´Or. Forudsætning for at kunne vinde Ballon d’Or er, at spilleren skal spille på et landshold eller Club, som har vundet EM, VM eller Champions League, og det synes jeg er et problem. Dermed afgrænses mange spillere fra overhovedet nogensinde at kunne vinde Ballon d’Or. Når Real Madrid vælger at blive væk fra Ballon d’Or, så tænker jeg nu mere at det bunder i snobberi fra klubben side. Men det er bare min holdning.
Selvfølgelig er det snobberi. Mon ikke et par stykker kunne tage afsted for at hylde sporten, og tage imod en mulig pris. Men de er stadig fornærmet over sidste år og i år er de slet ikke nærheden af at kunne have en repræsentant til prisen. Så derfor er det jo meget belejligt at der er kamp i morgen.
Næstved, Brøndby, FC Bayern München (CL vinder 2020). \"Jeg kunne ikke falde til i Italien. Det var som at bo i et andet land.\"  - Ian Rush om sin tid i Juventus. https://youtu.be/eHNQjfId_yE?si=PrTsbUHqqHx742W6
Pibbles Ja det har jo intet at gøre med at de har et arbejde at passe. Din teori passer ganske fint ind i dit forsmåede sind.
Annonce