Snak

Mere indhold efter annoncen

Kampprogram: FCM åbner mod AGF

man 4. jun 2018
FC Midtjylland åbner sæsonen hjemme mod AGF. Runde fem og 15 er de såkaldte derbyrunder, fremgår det af programmet for næste sæsons grundspil i Superligaen.

Læs hele nyheden her
Det hele ser bare lidt mere interessant ud Med Vejle Og Esbjerg involveret, istedet for Helsingør og Lyngby
Bestemt. Vejle og EfB er et par store klubber der klæder Superligaen godt - selvfølgelig er jeg farvet, men det tror jeg nu de fleste vil mene.
Uha...FCM møder Sønderjyske i runde 26
Det mest interessante må være at FCM møder Sønderjyske i den 26. spillerunde.....
YNWA
Bliver helt svedt når jeg ser de modstandere vi skal op mod :-). Mange gode hold.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Er det for øvrigt ikke 3. år i træk at FCM og sønderjyske mødes i 26. runde?
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Vild runde 15. Jeg ved ihvertfald godt hvilken kamp jeg skal se :)))))
Vejle Boldklub 130 års stolthed
Det er kun sidste år de mødtes forrige sæson var det mod Randers.

Men stop nu det had mod Sønderjyske. Ifølge referater af møderne om den nye struktur var det den eneste klub der gjorde opmærksom på netop dette problem.

Alle klubber ville have gjort det samme også Hobro. Men det er jo nemmere at spille hellig.
Er det for øvrigt ikke 3. år i træk at FCM og sønderjyske mødes i 26. runde?


SønderjyskE spillede sig i top6 i 16/17, med en 1-0 hjemmesejr over Randers FC i 26. runde. Så nej. Midtjylland tabte 2-1 hjemme til FC Nordsjælland.

SønderjyskE og FCM mødtes sidste gang i grundspillet i 17. runde, hvor SønderjyskE vandt 1-0 på hjemmebane. Det var den famøse blæsevejrskamp, hvor ingen af holdene fik spillet til at flyde og hvor jeres målmand greb sin egen bold, fordi vinden blæste den tilbage og hvor Uhre faldt meget let frit mod mål, så Andre Rømer fik rødt kort.

https://www.dr.dk/sporten/fodbold/superliga/aarets-detalje-i-superligaen-fcm-maalmand-griber-eget-maalspark
Derbyrunder igen? Håbløst!! Spred dem ud så de rent faktisk kan hive tilskuere og tv-seere. Lige nu er det jo bare status quo i forhold til "normale" runder
Annonce