Snak

Mere indhold efter annoncen

Kanstrup har afvist SønderjyskE's tilbud

ons 4. jan 2017
SønderjyskE-anfører Pierre Kanstrup har sagt nej til Haderslev-klubbens kontraktudspil og føler sig klar til at tage de næste skridt.

Læs hele nyheden her
Det har jeg sgu svært ved at hidse mig op over. Så skulle det da lige være, at vi hev ham op fra 1. division og udviklede ham til en ganske habil Superliga-spiller, og nu skrider han så på en fri transfer.
Haderslev FK - 1992 HFK Sønderjylland - 2000 SønderjyskE - 2004
Ham kan vi også godt undvære.

Han har gjort det ok, men det var vigtigere, at Luijkx forlængede. Kanstrups force er hans lange indkast. Hans lange bolde uden adresse og mangler i markeringerne i feltet kommer jeg ikke til at savne.

PS. Kanstrup er godt naiv, hvis han tror, han kan få spilletid i en større klub. Det har han slet ikke niveau til.

Enig, XorpiZ. Det mest ærgerlige er, at de skrider på en fri transfer. Kanstrup er der heller ingen, der vil betale penge for.
sikke en skod dag først Drachmann og Del hende også Kanstrup.
de 2 første er klart det største tab.
( Hader bare EFB og for den skyld også Vejle )
Han kommer nok til at afløse Fenger i Randers.

Mon ikke Marc P. kommer ind centralt med Ramon på backen.
Ja, Kanstrup er god i SønderjyskE, men jeg kunne godt se ham lave en Rasmus Hansen faktisk og jeg er helt enig i at Luijckx var vigtigst. Det er ham der skaber stabiliteten i det forsvar, det så vi tydeligt da han var skadet i en længere periode!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Han udtaler, at han gerne vil spille i en klub der spiller med i toppen af dansk fodbold! Lige nu spiller han i SønderjyskE som har gjort det fantastisk og ligger godt med, både i sidste sæson og indeværende sæson. Jeg kan virkelig ikke se hvilken klub han vil skifte til hvis han ønsker at komme højere op - hans niveau er da virkelig ikke til mere.

Lige nu ligger Lyngby, Randers, FCM, BIF og FCK over SønderjyskE. Lyngby skifter han nok ikke til da de har overpræsteret og nok ikke forventes at præstere det samme næste sæson. Randers kunne være en mulighed, men om det overhovedet passer ind i deres spillestil og planer skal jeg ikke gøre mig klog på. FCM, BIF og FCK er langt over hans niveau og tror på ingen måde der er interesse derfra.
Klubber som Aab, AGF og FCN ser jeg nærmere som muligheder for ham, men af dem er det vel kun Aab der burde være blandt de seks bedste, set ud fra truppens standard.
Så hvis han vil have spilletid blandt landets bedste hold, så burde han blive i SønderjyskE.

@Eiskalt30
Man bliver vel ikke landets bedste fordi man lige er oppe at vende? Der er vel heller ingen der betegner Leicester som værende blandt Englands bedste selvom de blev mestre..?
Han vil gerne prøve sig af i en større klub, hvor der er mere tryk på - det kan jeg nu godt forstå. Han har vel kun 2-3 kontrakter tilbage i sig
Man bliver vel ikke landets bedste fordi man lige er oppe at vende? Der er vel heller ingen der betegner Leicester som værende blandt Englands bedste selvom de blev mestre..?
Han vil gerne prøve sig af i en større klub, hvor der er mere tryk på - det kan jeg nu godt forstå. Han har vel kun 2-3 kontrakter tilbage i sig


Helt enig, SønderjyskE er ikke blandt landets største klubber, men de har da vist noget stabilitet over de sidste par sæsoner. Så hvad er det så han vil? Han kan tage til AGF som er en større klub med mere pres, men så er der garanti for at rode rundt i bunden.
Min pointe er bare, at med hans niveau, så tror jeg ikke på han får spilletid i større klubber end den han er i nu. At han så har brug for luftforandring er en anden ting, men det siger artiklen ikke noget om.
Brøndby
The invincibles > Russel Westbrook > James Harden > Kevin Durant > LeBron James > Anthony Davis
Kanstrup til Aab!
Annonce