Snak

Mere indhold efter annoncen
Når man kigger på hans CV kan det undres han overhoved kan blive Landstræner. Det er sjældent vi spiller godt efterhånden
Jeg siger bare: Neestrup havde kontant udskiftet 3 spillere efter 55 min, hvor det hele begyndte at sejle fuldstændig.
Jesus....
Katastrofe at Kasper Hjulmand blev forlænget af DBU i flere år. Det kan ikke gå for stærkt med at komme af med ham.
Voldsomt 4 tal til Rasmus Højlund.

Han spiller ret beset en elendig kamp og brænder vel den største chance i nyere dansk landsholdsfodbold. Uvirkeligt han kan ramme den så skævt fra 2 meters afstand.

Det var vel med god vilje et 2-tal til Højlund - det samme som Hjulmand burde have haft.

1 point i åbningskampen er fint. Hold nu op med det tuderi. Danmark skal vinde enten over Serbien eller England - og det skulle vi mok alligevel. Jeg tænker vi vinder over England og spiller uafgjort imod Serbien. Så er den ged barberet. Slovenien var heldige. Det er hvad der kan ske.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kasper Hjulmand er en rigtig plathøvl, tænk at bruge sin kendis status til at forsøge at skaffe sin søn en billig lejlighed i København i 2022:

Det er sjældent, Kasper Hjulmand ytrer sig på de sociale medier, men sønnens boligjagt har alligevel fået landsholdchefen til tasterne.

´Hej alle. Jeg har ikke andre sociale netværk end LinkedIn, og jeg kan ikke sige, jeg bruger det særligt meget. Jeg ved, det normalt ikke bruges til nedenstående, men nøden lærer ...,´ indleder Kasper Hjulmand i et opslag på LinkedIn.

´Min søn Mikkel og kæreste Caroline er på desperat jagt efter en leje lejlighed i København. Så jeg har lånt dem mit netværk her. Jeg takke på forhånd for hjælpen,´ skriver den danske landstræner.

Noget tyder på, at det har været et godt træk at få farmand til at dele boligopslaget, der i skrivende stund har fået over 300 likes, 28 kommentarer og 29 genopslag.

Sagde allerede før EM - Vi går ikke videre fra gruppen, og fik nærmest hele bold på nakken.

Der er noget galt med det her hold… Vi bør være bedre.
Med de objektive briller var en pointdeling ganske fair.

Ærgerligt at se DK fuldstændig miste koncentrationen og initiativet i slutningen af første halvleg og stort set hele anden halvleg.
Havde Højlund losset bolden i kassen tæt under mål til 2-0 havde det nok knækket slovenerne.

Havde gerne set KH agere hurtigere, før "skaden" var sket.
Mener han burde have skiftet ud senest efter en time, da spillet overhovedet ikke hang sammen.

Der er godt meget der skal ændres og forbedres op til kampen mod England.


Største problem er vel at Hjulmand gerne vil lave et moderne landshold. Problemet er han ingen erfaring har med at vinde..
Så lad os se, ellers må der simpelthen fornyet kræfter til.
Vi må ikke spilde så gode unge spillere, vi efterhånden har på landsholdet. Vi bliver jo til små får, når vi har et resultat. Håber på et højere niveau mod England og Serbien!

"Sportsdirektør Peter Møller må nu erkende, at ansættelsen af Hjulmand var en fejl"

Que!? Man kan med god grund være kritisk overfor det landsholdet har vist fra og med VM, men det lader til at du, og mange andre glemmer, hvor lang den gode periode forinden var. Hjulmand var det helt rigtige for landsholdet dengang. Det ændrer perioden fra og med VM ikke på."


Nej, han var ej. Vi havde et hold med vindermentalitet, som af uransagelige årsager ikke begejstrede. Hjulmand er desværre en journalistdarling, som er blevet ophøjet til noget, han slet ikke er. Se hans klubresultater internationalt! FCN har rekorden for værste CL-deltagelse nogensinde og i Mainz røg han på rekordtid ud på røv og albuer. Dét var hans internationale credentials.

Så går vi røvheldigt videre under EM 2021 med tre(!) point og slår Wales og med lodder og trisser også Tjekkiet. Flot med en semifinaleplads - men det er skabt på det sammenhold, der opstod pg.a. Eriksens forfærdelige hjertetilfælde.

Gense gerne den rædderlige første halvleg mod Finland på hjemmebane(!) i åbningskampen til EM, hvis du har glemt, hvor ringe Danmark lagde fra land, inden det med Eriksen skete. Men det ændrede noget mentalt hos spillerne op til Belgien-kampen (som vi dog tabte - men fair nok, Belgien var et langt bedre landshold), og så forløste vi det mod Rusland og Wales, hvorefter det hele fes lidt ud, og Hjulmand efterhånden var den eneste, der stadig brugte det meste af sin taletid på Eriksen op til kampene.

Hjulmand har været et fejlcast fra dag nr. 1, hvis vi ser på det danske landsholds resultatmæssige potentiale. Men fair nok - vi fik en mand, der elskede at tale værdier, indtil han ikke elskede at tale værdier. Nu tør han så kun tale om børn, når det falder på værdisnak, fordi han sikkert har regnet sig frem til, at det er det eneste sikre at tale om i en tid, hvor man bliver udfordret på, om ens værdier er andet end tomme ord.
Annonce