Snak

Mere indhold efter annoncen
Også lyver han jo i pressen hele tiden. Hvorfor skulle den slags ikke manifestere sig i truppen. Den episode med Daramy f.eks.

Hans karakter er 100% til diskussion.

Måden han hårdnakket lyver efter kampen og nægter nærmest alle andres tolkninger af kampen er jo små bims og desperat. Peter Møller er lidt ligesådan, det virker som en strategi: deny, deny, deny.
En handlingslammet træner - hele Danmark kunne se hvor åbenlyst holdet faldt sammen ved 60 min - det må være hans sidste slutrunde. Vi har brug for en klog træner som den forrige
moderator
@Colchoneros

"Gejst", "indstilling" og "vilje" er vel de hyppigst anvendte default kort nede fra bodegaen. Du holder ikke bare fast i den slags over to år, fordi en forgænger var god til at indgyde den slags.

Min pointe er ikke, at der ikke også kan være noget sandhed i at der mangler noget gnist, fra de ældre og noget sikre spiller. Jeg synes bare ikke jeg har set en udtalt tendens til at folk har droppet tilbageløb, har budt ind med pres på halv gas, ikke har forsøgt at sætte gang i spillet eller udfordre. Jeg synes det er meget langt fra en nøgleforklaring bag den formnedgang vi har oplevet.

Der er flere andre faktorer, som jeg synes fylder mere:

- Flere af vores nøglespillere - især i de centrale rum - er blevet ældre og tungere, og kan helt naturligt ikke bidrage lige så meget i presspillet og i dynamiske rum. Se bl.a. PEH, Delaney, Eriksen, midterforsvaret.

- Vi har kæmpet med at finde kanter der kunne levere. Damsgaard har ikke været samme spiller efter sin meget lange skadespause, og er først nu begyndt at ligne en lille del af den spiller han var. Lindstrøm er gået helt i stå. Daramy nåede lige at poppe frem, men blev så skadet. ASO faldt i et formdyk. Der kan være lys forude med ASO i form på klubplan, Damsgaard på vej tilbage og JBL. Men det har været en lang periode med sløje løsninger på kanten.

- Eriksen-problematikken. Skal man spille med ham (hvilket han viser ret gode argumenter for) kræver det en tremandsmidtbane. Den ene løsning er en 4-3-3, hvor udfordringerne kommer til at bestå i den tunge midterakse, hvilket lægger en dæmper på hvad vores backs kan tillade sig offensivt. Det lægger igen pres på hvad nogle middelgode kanter skal kunne levere på egen hånd. Og løsningen med tre deciderede angribere fungerede overhovedet ikke. Den anden løsning er så den 3-5-2, som man spiller med nu, så er det bedste blandt dårlige alternativer. Et eller andet sted håber jeg dog man på et tidspunkt hiver det Eriksen-plaster af, skifter over til 3-4-3 med et motorrum centralt og spil der i højere grad skabes over kanterne. Men det tror jeg desværre ikke sker foreløbigt.

Og midt i dét har Hjulmand slet ikke formået at komme hurtigt på plads med hvad der skal være den bæredygtige plan A. Og dét fortjener han, sammen med manglen på evner udi at foretage de rette taktiske justeringer i løbet af kampene, ret stor kritik for.
https://kortlink.dk/sudv
Stærkt indlæg, Geddar. Gode observationer/argumenter.

Et eller andet sted håber jeg dog man på et tidspunkt hiver det Eriksen-plaster af, skifter over til 3-4-3 med et motorrum centralt og spil der i højere grad skabes over kanterne.

Kunne være interessant at høre hvem du har i tankerne til pladserne bare af ren nysgerrighed.


Selvfølgeligt er der lidt problemer med kanterne, men de har heller ikke fået mange chancer dem der er. F.eks. Isaksen, og der er flere andre der er blevet syltet. Langt mere tydeligt end din udlægning, er det at han ønsker at spille med wingbacks.

Han kunne også spille en diamant 442 med backs, men hans program hedder 90% af tiden rest forsvar, 3 CBs og 2 6ere også set pieces.
moderator
Der har ikke bare været "lidt" problemer med kanterne. Han har forsøgt med 4-3-3 i mange kampe, hvor det, efter VM, ikke har fungeret. Men som sagt tror jeg da ikke vi er langt fra igen at være et sted, hvor spillet med egentlige wings kunne forsøges igen. Men så er vi tilbage ved Eriksen-paradokset, og i forhold til en firebackkæde er der stadig den tunge kerne, der kan være et issue.
https://kortlink.dk/sudv
moderator
@Stargazer

Hjulmand er i min optik selvskrevet. Og derfra kan man veksle mellem PEH (i en mere konservativ rolle end han har vist hidtil), Delaney eller prøve at spille O´Riley ind.

Kunne man trylle et hurtigere midterforsvar frem kunne 4-3-3 igen blive mere interessant.
https://kortlink.dk/sudv
Geddar (kl. 18:32), fornuftig og velfunderet kritik.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Men så er vi tilbage ved Eriksen-paradokset, og i forhold til en firebackkæde er der stadig den tunge kerne, der kan være et issue.


Nej, du er tilbage ved din påstand. Eriksen kan endda spille 8´er længere tilbage som nu i United eller i Inter-tiden.

Jeg er ikke så nervøs for, hvor tunge de er. Vi har set både Hjulmand og PE kan støde frem og være med i angrebet. Komme sent i feltet ligesom Eriksen. Det er jo ikke premierleague tempo eller konstant genpress vi nødvendigvis står overfor. Det skal bare være mere koncentreret, og hvis de f.eks havde kanter der tilbød sig på andre måder og andre faser end vores wingbacks, også ville det også ændre deres afspil og egne løb.

Det er et langt mere objektivt problem at vi ikke formår at angribe på ret mange forskellige måder, at vi er forudsigelige og at vi aldrig er i overtal på kanter eller foran feltet i kombinationer.
Annonce