Snak

Mere indhold efter annoncen

Karaktermord på Hoseth? Jeg er ikke introvert

man 4. mar 2024

Magne Hoseth er ikke tilfreds med den måde, som Lyngby har fremstillet ham på i medierne. Nordmanden afviser nemlig at være ekstremt introvert, og derfor kan der være tale om et karaktermord.



Læs hele nyheden her
De skulle ha stoppet al kommunikation efter Byder helt fint sagde at de havde fejlet big time i castingen og at det ikke var Hoseths fejl.
Alting herefter er dum mudderkast. Hvorfor skal de udtale han er introvert? Hvorfor skal Bjelland sige at det var galt fra Dag 1?
Nu skiftes Lyngby og Hoseth til at kaste en lille mudderklat frem og tilbage og det klær ingen. Fejlen ligger dog klart mest hos Lyngby.
I skal stoppe med at kalde et talent lovende fordi “han ser spændende ud på Youtube”
Der er forskel på at være stille eller introvert lige som der er forskel på at være ekstrovert eller jubelidiot
Først høre man, at samarbejdet var afbrudt, og der var gensidig respekt og ingen sure miner... Nu et par dage senere, så kommer mudderkastning
Og her.. her er der tale om et interview hvor en Hoseth med al mulig grund kunne slagte lyngby men netop holder den flotte tone og værdighed. Utrolig flot overskud 🙂
Min holdning:

Lyngby gjorde det rigtige i at fyre Hoseth, da den var helt gal.

Lyngby skulle have undladt at udtale sig om Hoseth, andet end den udtalelse der kom i pressemeddelelsen. Her har Hoseth helt ret.

Hvis Hoseth skulle have fået et 12 tal for denne udtalelse skulle han dog have undladt det med at det kun var 4 spillere. Jeg ved faktuelt, at det er fis i en hornlygte. Selvfølgelig fyrer Lyngby ikke en mand de lige har ansat pga 4 spillere. Vi taler om at tingene ramlede bag linjerne og ingen tog styringen! Man kan desværre ikke blive Cheftræner på Superliganiveau, hvis man ikke tør være chef. Helt grundlæggende!

Fyringen var helt korrekt. Pressehåndteringen var knap så god.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det kom bag på os, at han var så ekstremt introvert, som han var.

1. I så fald ekstremt inkompetent og uprofessionel scouting/forarbejde af klubben, ... i den situation bør ingen så væsentlige ting ´komme bag på dem´.
2. Efter alt at dømme iøvrigt en misvisende karakteristik af Hoseth, .... men selvfølgelig, hvis Skrigeskinken-fra-sidelinjen er sammenlignings-standarden 🙄

De har al mulig ret til at komme med den slags udtalelser.

Det synes jeg faktisk ikke de har. - Uanstændigt, uopdragent, uprofessionelt.

Enig med P. Sørensen !
Held og lykke med det hele til Magne Hoseth. Træls for ham at løbe ind i den oplevelse.
Det Skal Nok Gå
De skulle ha stoppet al kommunikation efter Byder helt fint sagde at de havde fejlet big time i castingen og at det ikke var Hoseths fejl.
Alting herefter er dum mudderkast. Hvorfor skal de udtale han er introvert? Hvorfor skal Bjelland sige at det var galt fra Dag 1?


Helt enig.

Nu skiftes Lyngby og Hoseth til at kaste en lille mudderklat frem og tilbage og det klær ingen. Fejlen ligger dog klart mest hos Lyngby.


Har ikke set noget mudderkast fra Hoseth. Synes at fejlen alene ligger hos dem som du også forklarede først i dit indlæg.
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Lyngby er til grin
Kæft en latterlig ledelse. Må deres røv klø og arme være for korte
Som jeg skrev allerede i fredags, (og det er kun blevet værre siden):

"Jeg synes altså der bliver begået et voldsomt karaktermord på Magne Hoseth i øjeblikket. Det startede egentlig ok, men de opfølgende kommentarer fra Lyngby får det jo til at lyde som om Hoseth er komplet uegnet som træner - ikke befordrende for han videre trænerkarriere, og ærlig talt noget usympatisk af Lyngby."

Hr. Byder virker ellers normalt som en rigtig sympatisk fyr, så det er lidt underligt, at han fejler så enormt i kommunikationen. Er det fordi han er under pres fra baglandet?
Annonce