Snak

Mere indhold efter annoncen

Karlsen fortsætter: Jeg er ekstremt stolt

søn 25. maj 2025

Morten Karlsen vil gerne fortsætte som træner for Lyngby Boldklub. Det fortæller han til Bold, efter at direktør Andreas Byder lod det være op til cheftræneren selv.



Læs hele nyheden her
Rederiet har nu Styrmand Karlsen. på plads
Tænker du på Torben hos DFDS?
En dårlig træner med en træls personlighed . Jeg forstår ikke Lyngby
Spillet har skuffet, troede Karlsen stod for mere offensivt. Klart mindst scorende hold og ofte en defensiv tilgang til kampene.
Tilbage til suppen i første hug. Der er allerede Max pres på det Lyngby hold der starter op i nordicbet ligaen til august. Forstår da udmærket de ser sig selv være gode nok til det, men det er ikke bare at rykke op, de skal også etablere sig. I denne omgang blev det til 3 sæsoner i suppen for Lyngby hvor de hvert år har danset på nedrykningsstregen. Økonomien skal være meget bedre hvis de vil lege med i suppen, så de kan forstærke holdet massivt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ahh ved i nu hvad , det har været en fejl fra starten af , har absolut ikke været godkendt og gudhjælpemig om ikke man fortsætter med samme styrmand karlsen, tiden vil så vise om det var rigtigt, jeg tvivler ret meget
En træner der bruger ordet stolt efter være rykket ned, havde jeg fyret med det samme - også selv han ikke siger det i den kontekst.

Men stolt over tranformationen …. det ligegyldigt hvordan og hvorledes tingene har ændret sig - målet var vel at overleve og det fejlede …
FC Midtjylland <3 Chelsea FC <3
Jeg er biased med Karlsen. Mission overlevelse lykkedes ikke. Men på den anden side, så lyder det til at spillerne er glade for ham, og der er tiltro fra ledelsen, så der må foregå positive ting, som vi fans ikke ser, når holdet spiller, der gør, at man ønsker at fortsætte med Karlsen på cheftræner posten. Personligt er jeg heller ikke særlig vild med trænerfyringer, med mindre en træner er helt uduelig (ahmm...Strudal), og jeg synet overordnet set, at Karlsen fortjener en chance til at få vendt skuden, og ændre Lyngby holdet til at spille offensive fodbold med 4 i bagkæden, som han hele tiden har ønsket, men grundet forskellige omstændigheder ikke har været i stand til.

Men har Karlsen fået de rette forudsætninger for at lykkes? Vi fik aldrig erstattet Gudjohnson med en lige så farlig angriber, og det er tydeligt at se, at det er målene, der mangler. Den del synes jeg ikke, at man kan klandre Karlsen for. Vi har i flere kampe skabt nok chancer til at vinde, men brændt dem på det skammeligste. Senest Gytkjærs kæmpe afbrænder i Haderslev.

Vi har tabt eller i hvert fald ikke slået SE og Vejle (kun Vejle 1-0 hjemme engang tilbage i efteråret). SE slog alle bundrivalerne i de afgørende kampe. Hvis vi havde formået at få point bare i de kampe, så var det ikke Vejle, der havde overlevet. Her synes jeg rent taktisk, at Karlsen fejlede. Specielt i de to hjemme kampe mod SE, og 2-1 nederlaget hjemme mod Vejle. Det var tre helt forfærdelige kampe, der var noget at det mest frustrerende at kigge på. Kampe hvor vi nærmest intet skabte, og bare kørte bolden rundt og rundt og rundt uden output. Det er de kampe Karlsen skal tilbage og kigge på, hvordan han rent taktisk skal kunne løse næste gang Lyngby møder hold, der spiller på den måde. For vi vil ofte møde hold i 1. div. der pakker sig og mest spiller på kontra og dødbolde, og vi har desværre vist os ikke at kunne skabe kampe. Det passer også Lyngby bedre at stå lavt og lade de andre hold skabe kampene. Det er der, vi har set bedst ud og skabt store resultater, som 1-1 på Brøndby Stadion, og 1-0 hjemme mod farum.
Tag ikke fejl, han havde mange gode ide´er i spillet. Der var dog nogen mærkelige kampe, faktisk kun mod konkurrende bundhold.
Tag ikke fejl at han ikke har kniven hængende over sit hoved, hvis det fortsætter i samme spor. Hvis vi ikke er kommet ind på sporet til vinterpausen, må man ud og finde en ny.
Tilgengæld hvis missionen lykkedes ( som jeg tror på) vil MK få et år mere, med opduktion på et år mere.
Sjovt som historier kan være forskellige. Jeg hører at spillerne ikke kan med Karlsen og han er meget inadvendt.

Og hvad er det dog for en transformation han snakker om?
Annonce