Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu hvor forsvaret til den første kamp alligevel er helt nyt grundet karantæner og skader.

Er det fint at man kan spille med en som er bedre end KS.

Både KS og ny skulle jo alligevel lave nye relationer til forsvaret.
Et generationsskifte bør ske nu.
Hermansen har stået pisse godt på det sidste i West Ham, og han står jo nok også for dem resten af sæsonen og fremadrettet hvis han fortsætter det niveau.
Tak for alt Schmeichel, du har trods alt holdt et højt niveau i langt det fleste landskampe! Den bedste siden din far!
Han kunne godt se at han er færdig som en værdig målmand, nu kan han sige han selv stoppede inden han blev kylet af
Brøndby og Chelsea
Der slap Riemer for at tage en ubehagelig beslutning. Og mon ikke Schmeichel har spillet sin sidste landskamp? Det har knebet de sidste to år, men ellers vil jeg mene, han har været en rigtig god målmand for Danmark.
Det er synd for Kasper, jeg er ikke et sekund i tvivl om hans passion og motivation for landsholdet. Men jeg tror at det var det. Tak for indsatsen, som har været solid og god.

Vi har historisk været fremragende på målmandsposten, men må sige at jeg synes desværre ikke at se klart, hvem som der står mest på spring til at tage buret.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ville ønske Olafsson var dansker

Hvis vi alligevel bare ønsker, hvorfor ikke Courtois?
Hold da helt op hvor findes der mange skadefro og respektløse brugere på bold.dk.

God bedring til Schmeichel.
Der er en vis grad af bias og idioti forbundet med det her på bold, hverken Hermansen Eller Jørgensen har lignet 1. Målmænd og har hver Især haft mareridtskampe hvor målene bare er haglet ind. Ingen af de to har leveret så mange kampafgørende redninger som Schmeichel har I denne sæson, som må siges at være efteråret på Hans karriere.
Derudover har vi en Hermansen der valgte galehuset West Ham hvor man må have formodet at han vidste hvad han gik ind til mens Jørgensen valgte at være 2. Målmand I Chelsea ingen af dem har taget særligt intelligente karrierevalg.

Brian Riemer bliver nødt til at ringe til Rønnow så der er en overgangsfigur indtil der forhåbentligt dukker et større målmandstalent op.
Forventet. Han var jo decideret uønsket af medier, følgere, eksperter og selv tidligere holdkammerater. Farvel, men uden tak da han trak den alt alt for længe.

Stor dag for dansk landsholdsfodbold dog. En glædens dag

Det er ikke din klub - Du følger den bare
Hej alle
oplys lige
Har Landstræneren udtaget spillerne?
Annonce