Snak

Mere indhold efter annoncen

Kent Nielsen: Vi spiller for langsomt

man 17. jul 2017
OB tabte 1-2 hjemme i sæsonpremieren mod FC Nordsjælland, og det mener Kent Nielsen, der er flere grunde til.

Læs hele nyheden her
Thomaesen mangler, kreativiteten er væk
Munkbo
Vi har spillet langsomt i 2 år nu..... Alt offensivt forsvandt med Rasmus Falk desværre, det var dog ikke svært at forudsige, mens OB´s ledelse er uduelig..
Fejlen skete vel i 12, da ledelsen skilte sig af med en hvis herre, der huserede i kulissen ... En skam, var garant for gode kampe i 00´erne !
Mikker - hvem var det nu, de skilte sig af med i 12?
Alle bør gøre sig den ulejlighed at læse Yaw Amankwahs åbne afskedsbrev - især hvis man tilhører den gruppe, som ikke mener, at Hobro har noget at gøre i Superligaen: https://www.facebook.com/305267649571689/posts/2275933089171792/?sfnsn=mo
No shit, Sherlock? (Kent, altså, hentyder til overskriften).

Det var fuldstændigt håbløst i dag. FCN var ikke en gang rigtigt gode. Men vi havde intet overhovedet. Jeg har længe forsvaret projektet og tænkt, at nu måtte det blive bedre, men det duer ikke.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det klinger altså lidt hult hr. Nielsen når man i samme sætning kan sige "vi er tilfredse med det vi har, men vi ved også hvor vi skal forstærke os."

Jamen så kom dog videre. Jeg tror ikke helt på det er fordi vi skal helt op i Messi eller Ronaldo niveau før I kan bruge det. Tro mig, de rette emner kan dukke op MEGET før det
FC Vestsjælland gik konkurs for flere år siden... Mikkelsen kom til fra Fredericia. Tænk sig at noget så banalt sejler...
Idéforladt og utrolig langsomt. Når man spiller Desler på venstre kant i 2. halvleg, så skal der enten være højt tempo eller inden om backen. Intet så vi trods hans løbevillighed. Husk at få alle spillere retur fra ferie, når I spiller kampe i Superligaen. Joan og Jönsson snuppede sig lidt for meget ferie. Casper Nielsen på midten ? Virkede absolut ikke igår - hans tempo er bedst på kanten. Forfriskende med Greve. Festersen ind for sent. Helenius fik vist sig for lidt frem.
Eneste plus i min bog var langt større kampvilje hos AK. For Søren det var fedt at se.
Der Stern des Südens - FC Bayern München Tottenham Hotspurs OB
Tror han mener Esben ruud
Samme direktion - samme sportslige ledelse. Samme udtalelse fra træner - samme spillere som sidste år. Hvad forventer man? Samme skidt!
At man fra direktionens side ikke kan se - at projekt - genrejsning OB - dur ikke uden kompetente - indkøb - og måske frasalg - uden dygtig nok sportslig- og taktisk ledelse.
Det forekommer igen at spillernes fysiske form ikke er i orden. At indstillingen ikke er god nok. At der mangler spilforståelse på banen som på bænken. Det tegner til atter et sort OB år
Annonce