Snak

Mere indhold efter annoncen
Og så smider du selv et amøbe svar ud, vester2.

Point taken ;)
- Brøndby lod sig rive med i årene efter det seneste mesterskab. Klubben ville ud og købe sig til umiddelbar succes, siger Petersen.
Tænk at folk glæder sig over en fyret træner!!! Kent Nielsens manglende succes er det udelukkende et tegn på at den syge patient Brøndby blot er blevet endnu mere syg... Hvis Brøndby på nogen måde skal tilbage til toppen af dansk fodbold skal bestyrelsen og specielt toppen af bestyrelsen skiftes ud. Kent Nielsen har haft voldsomt svære betingelser at arbejde med, man sælger hans bedste angriber uden af give ham en erstatning, konstant uro i baglandet manglende spiller indkøb, en vattet sportschef samt en arbejdsgiver som absolut ikke var nogen stor støtte.
Kan virkelig godt forstå at Brøndby ligger hvor de ligger... Er sgu ked af at sige det for har altid godt kunne lide Brøndbys spillestil og har altid stået for noget positivt fodbold. Desværre viser ledelsen endnu en gang manglende format, og kontinuiteten i Brøndby er endnu en gang forsvundet.


Kent må finde sig i at blive bedømt på sine præstationer på den lange bane ligesom alle andre ansatte.

Han har ført bif fra nr. 1 til nr. 7 på 15 måneder. Det er et eller andet sted meget godt gået og komme så langt før evalueringen kommer.
"håber dem ude foran stadion får fat på ham og pb "

- ohhh, goe gamle charming BF-fans...
Og de overbetalte spillere har ingen skyld overhovedet ? Gør som Kuhn i Fcm fyr alle de overvurderede spillere der ikke lever op til kravene alligevel..
Silkeborg I F Real Madrid Manchester United
Man kan selvfølgelig godt forstå Kent Nielsen røg. Tvivler bare på, at det får den store effekt. Det er sjældent en simpel trænerfyring gør det store i mine øjne (med Faxe som undtagelsen, men han fattede heller ikke noget). Spillerne spiller bedre de næste par kampe, og så er de nede igen. Tror sgu der skal en mere gennemgående oprydning til i Brøndby før der for alvor sker noget...

Men nu må vi se. Det kan jo dårligt begynde at gå dårligere...
Danmark: Vejle Boldklub og Aarhus Fremad Spanien: Real Madrid NFL: Miami Dolphins
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Er jeg den eneste der sad under kampen og nærmest følte, at spillerne tabte i aften med vilje ?? Fair nok, men tror virkelig ikke de gad ham mere.
Ja det måtte jo komme.
Det er så en start, men der skal godt nok meget mere til før der kan snakkes top 3 igen, der ude hvor landet er forlænget med giftdepoter.

Forsvaret er jo helt væk, der skal købes, rykkes unge op, min. 3 spiller.

Midtbane er måske der hvor der er mest at gøre godt med, men MKD kan ikke gøre det alene, Jatta ser rigtig fornuftig ud, resten er sådan set helt ude i hampen. Afhængig af hvilken side MKD lægger sig (bliver lagt) sker der intet i den modsatte side. Vigtigst, efter min mening er en midtmidt der kan bidrage med noget offensivt, der er der ikke pt. som jeg ser det. det vil sige 2-3 nye, eller egen avl til midten.

Angrebet, sighs, Berne, er vel den eneste man kan kalde en angriber ude hos bøf lige pt. de andre enten kan ikke eller vil ikke spile fodbold ergo en til to nye spiller der også.

Den nye træner, samt sportsdirektør få noget at se til.

Som jeg ser det skal man vælge at bygge et nyt hold omkring Steffen Andersen, Jatta, MKD og Berne alle andre i den trup der er pt. burde være til sælg til whoever for whatever.

Man burde melde ud, at man som målsætning for næste sæson har, at opbygge et nyt brøndby og derfor ikke har nogle forhåbning andet end at man overhovede ikke vil snakke nedrykning.

Nu skal jeg ikke gøre mig til super klog på Brøndby, men dette er min betragtninger i forhold til de kampe jeg har set med dem, samt de snakke jeg har haft med de venner jeg har, som holder med brøndby (i know, de er sgu helt langt ude alle som en :) ).

Jeg savner jer sgu oppe og "slås" med "os" (fck) om mesterskabet, det var sgu sjover at driller jer der ude, nå der var noget på spil. Nu om dage skal man jo bare kigge på en brøndby fan så kigger denne ned i jorden. BORING!
"We must have had 99 percent of the game. It was the other three percent that cost us the match." Ruud Gullit
TAK, og så vil jeg håbe på FAXE og Henrik Jensen, de ved hvad det handler om.
har nu lidt ondt af kent nielsen, han er en dygtigt faglig træner, som har haft umulige vilkår at arbejde under, det er ikke nemt at skabe resultater, når der konstant er uro i baglandet, havde håbet det var bjerregaard den spade der var smidt på porten............
Fyringen er på sin plads ud fra et resultatmæssigt synspunkt. Truppen trænger til nye ideer og derfor er det ok at fyre Kent.
manden er sympatisk og jeg beundrer at han kan holde hovedet iskoldt når 10000 mennekser synger at de vil af med ham. Det kræver balls og den seneste tid må have været hård for KN. Måske er han også selv lettet.

MEN- det er altså ikke Kent der skal score på de store chancer. Det er heller ikke Kent der slår op i banen, spiller langsomt, eller lade sig skubbe væk. Det er heller ikke Kent der taber bolden 8 ud 10 gange som Alexander Farnerud i aften (føj hvor var han ringe!!!)

Spillerne mangler fuldstændig tro på tingene og det kommer til at kræve meget psykologisk arbejde af den nye træner at få spillerne op på hesten igen. Truppen burde da kunne spille med om medaljer, men selvtillid betyder mere end evner og CV - det er tydeligt.

Tak for din tid Kent - det blev aldrig nogen succes med de spillere der var til rådighed.
bif - danmark juve - italien barca - spanien
Annonce