Snak

Mere indhold efter annoncen
Mold

Ved scoringer skal VAR se episoden igennem. Ellers har du ret. VAR ser hellere ikke et frispark igennem, medmindre det involverer en episoden op til en scoring eller kan takseres som rødt kort.
Er tudefjæs for hårdt for dig, Foxtrot? Eller var det ordet butthurt, der ramte dig? Og jo, det sprog hører perfekt til dem, der tror at FCK har købt dommerne og VAR og jeg ved ikke hvad pga. at reglerne bliver fulgt 😂 det er det samme med de offside kendelser, som i brokker jer over fra de andre kampe. Der er ikke lavet en eneste kampafgørende fejl i FCKs første fire kampe men tuderiet vil ingen ende tage alligevel.

God dag til dig også og læs så det Leander tweet. Han kan også reglerne bedre end os to.
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
BiT90s

Tud videre knægt, du er ude af bold inden dagen er omme.
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
@Steinleins_drøm

VAR ser alle scoringer igennem. Det ændrer ikke på, at VAR ikke kan dømme frispark for en forseelse, der er begået inden, at spillet er sat i gang.
@damen det var begge ord og jeg forstår ikke behovet for at tale ned til andre.

Nu når du har sat mig i bås, kan du ikke lige finde et sted jeg nævner korruption, håber FCK taber?

Alt jeg vil, er at vi har retfærdige kendelser og resultater. Jeg synes dommerniveauet er for lavt i DK og der bliver lavet for mange fejl! På et tidspunkt vender det og går i mod FCK og det synes jeg heller ikke er fair. Igen, årsagen til at det kommer til at vende, skyldes de alt for ringe dommere vi har og det er en skam.

Men hvis du synes det er ok at være nedladende overfor andre, så behøver du ikke lede efter stedet hvor jeg nævner korruption og at jeg håber FCK taber, for så er du ganske enkelt ikke værd at bruge tid på
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nej, du gik ikke glip af noget begavet. Højst noget underholdning.


Tror ikke jeg ejer humor nok på børnehaveniveau nok til at bruge tid på den tosse.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
VAR ser alle scoringer igennem. Det ændrer ikke på, at VAR ikke kan dømme frispark for en forseelse, der er begået inden, at spillet er sat i gang.
så Gælder det altså bare om at sørge for at dommerne ikke kigger, så man kan køre en albue i skallen på en. Så længe bolden ikke er i spil, så må VAR ikke dømme den 🤷🏻‍♂️. Disciplinær udvalget kan, men det er jo først efter kampen.

Du kan godt høre det ikke er logisk, ik’?
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Der er vel ingen ligegyldigt tilhørsforhold der mener Diks ikke laver frispark.
Fodbold er fyldt med skøn, fejl osv. Det er jo mennesker der skal lave dem.

Jeg skrev inden sæsonen at FCK ikke kommer til at tabe en eneste kamp i grundspillet, det er jeg endnu mere overbevist om efter de første runder her. Det bliver ikke en tæt superliga i år er min forudsigelse, med mindre FCN kan overraske, men tror de taber point i denne runde.

Det er ærgerligt for SL at det er sådan en åbenlys fejl her eller tvivlsomme kendelser i de forgangene kampe der sættes fokus på fremfor selve spillet hvor FCK var klart bedst og ville mest. Sejren var fortjent! Det kan ingen fornægte.

Håber FCK får et par kampe med klare sejre uden nogle tvivlskendelser, så man kan snakke om spillet i stedet,.
Blinder Eifer schadet nur
@Foxtrot

Forkert.

I den situation kan VAR kalde dommeren ud til skærmen for at gennemse situationen for et evt. rødt kort jf. fodboldlovens VAR-protokol: https://www.dbu.dk/turneringer-og-resultater/love-og-regler/fodboldloven/var-protokol/

Det ændrer stadig ikke på, at VAR ikke kan annullere en scoring og dømme frispark med den begrundelse, at der er foregået en forseelse af Diks inden, at spillet er sat i gang.
@derPerfektionist: Der er vel ingen ligegyldigt tilhørsforhold der mener Diks ikke laver frispark.

Der er ingen tvivl, om Diks med sin klart intentionelle screening, begår en forseelse. Det bør alle være enige om.

Alle bør også være enige om, at dette aldrig kan resultere i et frispark til OB, da Diks forseelse begås inden, at bolden er sat i spil.

Fra fodboldlovens §12: Der kan kun dømmes direkte og indirekte frispark eller straffespark for forseelser, som bliver begået, mens bolden er i spil.

Se https://www.dbu.dk/turneringer-og-resultater/love-og-regler/fodboldloven/12-utilladelig-spillemaade/
Annonce