Snak

Mere indhold efter annoncen
@mold det giver nul mening i min optik. Men er reglerne som de er, så er de jo sådan. Så kommer vi nok bare til at se hjørnespark blive afviklet med væsentlig mere fysik. Trist.
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Alt jeg vil, er at vi har retfærdige kendelser og resultater.


Så må du også være glad for at reglerne blev fulgt men det er du jo ikke, hvis det er til FCKs fordel.

Det kan jo godt være at andre ikke husker din historik, men det gør jeg skam og du er langtfra neutral. Det må du gerne påstå men det kommer jeg ikke til at tro på alligevel.

Men hvis du synes det er ok at være nedladende overfor andre, så behøver du ikke lede efter stedet hvor jeg nævner korruption og at jeg håber FCK taber, for så er du ganske enkelt ikke værd at bruge tid på


Jeg er kun nedladende overfor holdninger som er direkte latterlige og dem er der jo desværre en del af herinde. Jeg ser ingen grund til overhoved at vise respekt for sådan noget, og der er jeg egentlig ligeglad med din holdning. Måske du skulle lade være med at henvende dig til mig så? Det kan du jo hellere ikke.

Det er f.eks utroligt hvor mange nye brugere der dukker op konstant med korruptionsanklager og andre tosset påstande. Et godt eksempel her er ham BIT90 eller hvad han hedder. Han har udelukkende lavet sin konto herinde for at komme med sine skøre påstande og det er dem, du er på side med.
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Chris1234

Min moooar siger FCK snyder de har købt DBU og får dommerhjælp hver kamp. De får altid straffe, det får hendes hold aldrig det er totalt snyyyd


Der er en grund til at de fleste danskere ikke holder med nogen danske hold, de holder med de største Europæiske klubber målt på økonomi, fordi de vinder oftere end små hold.. Økonomi er en kæmpe factor i fodbold, i lille Danmark er FCK klart størst og derfor vil du altid se disse beskyldninger, ligesom at FCK fans beskylder lignende når de møder de store hold i Europæiske turneringer.

Hvis man kun gider at se fodbold for at se ens hold vinde alt, så foreslår jeg at man holder med Man City f.eks.
Blinder Eifer schadet nur
det giver nul mening i min optik. Men er reglerne som de er, så er de jo sådan. Så kommer vi nok bare til at se hjørnespark blive afviklet med væsentlig mere fysik. Trist.


Som Alm sagde i sit interview efter kampen, så er kampe i feltet før hjørnespark et fokuspunkt for dommerne op til denne sæson, så der skulle gerne blive slået hårdere ned på det generelt fra kampens 4 dommere. Så tror ikke vi vil se en opskalering af brugen af fysik.
@damen Jeg er enig i dine betragtninger omkring BIT og jeg forstår ikke han er ikke er ude. Jeg forstår så heller ikke, at moderatorerne accepterer det sprog du bruger og jeg hæftede mig primært ved at du synes det er ok at være sådan overfor andre. Ergo behøver jeg ikke spilde min tid på en, med den tilgang til et debatforum og andre mennesker.

God dag.
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Foxtrox

Du siger at du ikke vil spilde din tid på mig men du bliver alligevel ved med at henvende dig til mig.

Alle ved også godt at du ikke er neutral nu og din troværdighed er dermed i bund. Sorry to say.
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
BIT90s

Du læste jo det hele, for du lever jo herinde,


Virkelig sjovt indlæg fra en bruger som igen og igen bliver smidt ud af forrummet - og igen og igen opretter nye profiler for at kunne komme af med sit galde. Kan man spille på hvor længe der går før du er smidt ud igen?
have 3 straffespark færre

Hvilke af FCK´s straffespark er ikke korrekte (jeg kan måske se ét)?
Fast inventar på Sektion 12. Loyal støtte af Spurs siden 1981.
Mold

VAR skal se hele spilfrekvensen igennem ved mål. Så den er tydelig i dette tilfælde, at den hårde takling har indflydelse på målet. Om så dommeren dømmer mål, frispark eller omspark er en anden sag. Det er altid et dommerskøn.

Jeg synes, at VAR er god mht. Off-side. Her giver systemet god mening og har faktisk bevirket, at et hav af fejlkendelser er forsvundet.

Jeg synes, at systemet fejler, når VAR-vognen dømmer kampene. Her takserer VAR-vognen, at der ikke var nogen forseelse. Det er kun dommeren, der kan træffe den afgørelse. Det er jo hver runde, at der træffes uensartede kendelser fra VAR-vognen. I nogle situationer kaldes dommeren hen til skærmen og i andre lignende situation ikke.

eg synes, at systemet fejler, når VAR-vognen dømmer kampene. Her takserer VAR-vognen, at der ikke var nogen forseelse. Det er kun dommeren, der kan træffe den afgørelse

Hvis VAR-dommerne, ved gennemsyn, ser at den potentielle forseelse er begået inden bolden er sat i spil, så skal de netop ikke kalde dommeren ud til VAR-tjek - for der er ikke nogen evt. strafbar situation, han skal vurdere. På samme måde bliver dommeren jo heller ikke kaldt ud for at vurdere offside-kendelser.
Fast inventar på Sektion 12. Loyal støtte af Spurs siden 1981.
Annonce