Snak

Mere indhold efter annoncen

KIF efter elendig start: Skal ikke se på tabellen

lør 3. okt 2020

Kolding har tabt fem ud af fem i den nye sæson, men Rune Nautrup tror fuldt og fast på overlevelse i 1. division trods den dårlige start.



Læs hele nyheden her
Rune er klubmand, og sammen med Sommer forsøger han at holde lortet oven vande, men det er jo svært med en serie 2 træner og en wannabe sportschef, der vist skal holde sig til fodtennis
Klubben fyrede en træner der havde KIF helt ind i hjertet. Han gav sig altid 110 procent i kampene og forlangte det samme fra sine spillere. Op til kampe stillede han optog fortalte listen hvad der skulle til for at vinde næste kamp. Gjorde vi det roste han spillerne. Gjorde vi det ikke var han ikke bleg for at tage sin del af skylden eller sige vi gav den 110 procent vi mødte bare er rigtig godt hold i dag.
Den nye træner er helt sikkert en dygtig træner fagligt. Men han mangler den gamle træners karrisme. Os der har boet i Kolding i generationer ved hvad udtrykket "Koldingdreng" er. Jan Mølby var Kolding dreng på godt og ondt. Nogle elskede det, andre hadede det.
Tror Mølkjær skal lære lidt der. Han skal ud over rampen, være lidt mere synlig. Mange af os fans har aldrig fundet ud af hvem han er og kan derfor ikke forholde os til ham.
Så en kamp hvor holdet spillede som en sæk lopper og der kom fra intet tidspunkt en reaktion fra træneren. Anders havde gravet fure på en halv meter langs sidelinjen og fået Bo Henriksen til at ligne forsangeren i et drengekor
Annonce