Snak

Mere indhold efter annoncen

Kinesere køber West Ham-joker

man 15. feb 2016
Beijing Renhe har købt West Hams angrebsjoker Nikica Jelavic. Prisen er angiveligt små 100 millioner kroner.

Læs hele nyheden her
Det er ikke dårligt for de klubber, der er heldige at få skudt en middelmådig spiller af, til overpris!
Lynge Høvdingen
Ja det er eddermaneme en gamechamger. Desværre kommer det også til at skrue priserne i vejret til sommer, så klubber udenfor Premier League får det endnu sværere.
ok
Det kan selvfølgelig godt gøre noget ved priserne generelt, men jeg tror godt klubber, agenter etc ved når der handles med kinesere, og når det handles med andre. Der kommer nok i praksis til at være to markeder
Lynge Høvdingen
Faneme for lækkert..
Tcha-chiiiing sagde kasseappetatet. Det er så de penge vi har givet til Payet.
Boldklubben Frem - Ægte København! West Ham Utd - Forever blowing bubbles Valencia CF - Amunt
@Mexicoz

Problemet er bare lidt, at hvis en klub som Nantes har muligheden mellem at sælge til Sociedad, eller Kina for 5 gange så meget, så er der jo ikke nogen tvivl om hvem de helst vil sælge til.

Det er jo en situation som aldrig for alvor er set før. Jo store klubber som køber klassespillere for absurde priser, men tænker bare at det også meget kan kommer til at gå ud over 2. og 3. række.

Hvis Jelavic er 100 millioner værd så tør jeg slet ikke tænke på hvad en talentfuld 22-årig angriber ville koste.
ok
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Så vidt jeg ved må de kinesiske klubber Max ha 3-4 udenlandske spillere. Dette sætter heldigvis en naturlig begrænsning på hvordan det kan påvirke europæisk fodbold.

At de henter nogen middelmådige spillere til overpriser bør man kunne leve med
Scoop af WH her!
Manchester United.
Foreløbigt er det kun rygter, og prisen reporteres andre steder til mere moderate £4M.
Husk at lyset for enden af tunnelen kan være et modkørende tog!
@James Men tror måske kun de vil have spillere, der allerede har et navn at \"pynte\" sig med. Tror ikke de går så meget op i, at skabe en stor spiller. De vil gerne vise at de har råd til at hente gode spillere. Ligesom når japanerne står i kø, uden for Louis Vuitton butikken i Paris for at få en taske, som de kan blive set med, selvom de bor i en gammel 2.værelses lejlighed, fordi det er det de har råd til.
No argument beats a pointing pipe!!
De engelske medier melder om 4 millioner pund, så et stykke vej til de 100 mil der rapporteres her
Annonce